MENU
zdravy-zivot

TIETO druhy ovocia jedzte, sú najzdravšie. Je medzi nimi aj to vaše?

Samozbery su spustené. Hurá na ne!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

TIETO druhy ovocia jedzte, sú najzdravšie. Je medzi nimi aj to vaše?

Ovocie je jedno z najobľúbenejších a najzdravších potravín. Z toľkých druhov si niekedy neviete ani vybrať, preto vám ponúkame výber toho najlepšieho pre vaše zdravie.

Ovocie je rozmanité, rôznych druhov, tvarov, farieb a zdravotných benefitov. Niekedy sa neviete rozhodnúť, ktoré si dať skôr. Jedno majú však spoločné. Vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálov, antioxidantov a vlákniny prospievajú vášmu tráveniu, srdcu a pokožke. Pre vaše telo sú tou najlepšou voľbou. Zaraďte denne do jedálnička jedno z týchto sladkých dobrôt a predchádzajte rôznym chronickým ochoreniam ako je cukrovka, obezita a rakovina.

CITRÓN

Citrón môžete pridať do osviežujúcich nápojov.Citrón môžete pridať do osviežujúcich nápojov.
Citrón môžete pridať do osviežujúcich nápojov.
Zdroj: Shutterstock

Tento zázračný citrus obsahuje vitamín C a antioxidanty, ktoré prospievajú telu a podporujú imunitu. Antioxidanty a fytochemikálie sú nevyhnutné pre ľudské zdravie, pretože zbavujú telo voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky a zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Flavonoidy v citróne majú antibakteriálne, antidiabetické, protizápalové a regeneračné účinky. V citróne nájdete aj pektíny, karotenoidy, vitamíny A a skupiny B, draslík, fosfor a železo. Pôsobí aj ako antiseptikum a uľaví od bolesti hrdla a zmierňuje respiračné ochorenia.

Citrónovou šťavou si môžete ochutiť vodu, limonády a čaje. Slúži ako výborné dochucovadlo do šalátov a na ryby.

Pokračovať Ďalej (1/13)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor