MENU
zdravy-zivot

Tieto cukety a uhorky NIKDY nejedzte: Hrozí otrava! Toxíny odhalí jedna vec

Woman,Holding,Basket,With,Fresh,Zucchini,,Closeup
Zdravý život

Tieto cukety a uhorky NIKDY nejedzte: Hrozí otrava! Toxíny odhalí jedna vec

Cukety a uhorky k letu jednoducho patria. Majte sa však na pozore, lahodná zelenina môže ukrývať nebezpečenstvo otravy.

Cuketa je pre jej neutrálnu chuť, hodí na prípravu sladkých i slaných pokrmov, dajú sa z nej vykúzliť polievky, prílohy, dezerty i šaláty. A osviežujúca uhorka je v horúcom počasí vítanou súčasťou jedál. Za určitých podmienok ale môžu ich plody obsahovať jedovaté látky.

Uhorky aj cukiny nikdy nejedzte, ak sú horké. Nie je to len defekt chuti. Pachuť upozorňuje, že v plode sa nachádza jedovatá látka kukurbitacín. Žiadne korenia alebo tepelná úprava situáciu nezachráni.

Kde sú posadené?

Produkciu jedovatých toxínov v rastline zvyšuje napríklad sucho a vysoké teploty, prítomnosť škodcov, ale aj to, keď sú vysadené vedľa okrasných, nejedlých tekvičiek. Opeľovaním sa druhy jednoducho krížia.

Problémom môžu byť aj semená, ktoré sadíte do hriadkov. Ide najmä o tie z doma vypestovaných plodov. Semená zakúpené v obchode sú bezpečné, pretože šľachtením sa jedovaté látky zo zeleniny vylúčili. Neodborným pestovaním sa táto látka môže v cukete či uhorke objavoviť. 

Toxické látky sa vyskytujú hlavne v okolí stopiek u starších plodov a ich prítomnosť spoznáte celkom iste podľa chuti, sú to totiž extrémne horké. Látky spôsobujúce horkosť sú jedovaté, otravy v miernejšej forme sa prejavujú nevoľnosťou alebo hnačkou, vážnejšie ťažkosti či dokonca smrť nastanú iba v extrémnom prípade.

Prvá pomoc 

Otrava v miernejšej forme prejde často bez príznakov alebo len s miernou žalúdočnou nevoľnosťou, v horšom prípade presedíte pár hodín na záchode. Sú však známe aj priebehy otravy sprevádzané vracaním a stratami vedomia, ktoré skončili hospitalizáciou v nemocnici či dokonca smrťou.

Ak máte podozrenie na otravu jedlom, dopĺňajte dostatočne tekutiny a naordinujte si šetriacu diétu z netučných, prevažne suchých jedál (pečivo, ryža, banány a pod.). V prípade, že sú vaše problémy vážnejšie, neváhajte vyhľadať odbornú lekársku pomoc. 

Môže vás zaujímať: 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor