MENU
zdravy-zivot

Tie potvory, chlamýdie! Zákerné baktérie prekvapili vedcov, kde ich nečakali

Spektrum ich nákazy chorobami – chlamydiózami, je poriadne široké.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Tie potvory, chlamýdie! Zákerné baktérie prekvapili vedcov, kde ich nečakali

Chlamýdie. Človeka až strasie pri pomenovaní tohto druhu baktérií infikujúcom aj ľudský organizmus. Vedci majú nové zaujímavé poznatky. A našli ich v poriadnom extréme.

Mikrobiológovia ju radia medzi najrozšírenejší mikroorganizmus v prírode. A stále dokáže prekvapiť. Väčšinou nepríjemne. No ako sa hovorí, čím viac o nepriateľovi vieš, tým viac sa pred ním ochrániš.

Studený zápal pľúc môžu vyvolať aj chlamýdie. Kašlete a nemáte teplotu?

Prečo sú zákerné?

Chlamýdie sú ako časovaná bomba tikajúca v organizme. Fakty hovoria, že až 80% populácie v sebe má druh tejto guľovitej baktérie. U väčšiny ľudí sa našťastie za celý život neprejaví. Parazitujú vo vnútri buniek živých organizmov. Ak sa z istých príčin premnožia, spočiatku sa dlhšie výrazne neprejavia, potom sa pripomínajú bežné ochorenie, no neskôr začnú svojmu hostiteľovi spôsobovať naozaj veľké nepríjemné problémy. A ten si ich rozhodne poriadne zapamätá. Zdravotné ťažkosti sú zdĺhavé.

Idete na preventívku? Pri týchto 6-tich otázkach lekára neklamte!

Ak ich dostatočne nevyliečite, bude sa zdať, že ste vyzdraveli, no pritom len preliečite prvotné symptómy, aktívne patogény, a potom zaútočí ďalšia skupina dovtedy pasívnych, driemajúcich chlamýdií, a to v ešte komplikovanejšej forme.

Prečo je liečba taká komplikovaná?

Jednou odpoveďou odborníkov na túto otázku je ich schopnosť rezistencie aj voči niektorým typom antibiotík, preto potrebné ich identifikovanie odobratím vzorky krvi. Druhou je zistenie vedcov, že ochranu týmto votrelcom môžu poskytovať práve ich hostiteľské bunky. Spektrum ich nákazy chorobami – chlamydiózami, je poriadne široké.

Bacil z klímy. Suchým kašľom sa ozýva akútna infekcia

Najnovšie odhalenie prekvapilo aj vedcov

Vedci nedávno objavili tieto baktérie žijúce na mieste, ktoré by ste určite netypovali - vystavené intenzívnemu tlaku a do značnej miery bez kyslíka si hojne rastú na dne Severného ľadového oceána, pod sedimentom morského dna! Podľa ich poznatkov sa zdá, že v určitých častiach majú dokonca v tomto prostredí spomedzi mikroorganizmov dominantné zastúpenie. Informoval o tom magazín Live Science.

Vnútri trávime 21 hodín denne. Odráža sa to na imunite, najhorší vzduch dýchajú deti

Potvrdili im to vzorky sedimentu odobratého z územia geologicky najaktívnejšej oblasti Nórska, neďaleko hydrotermálnych komínov v hlbinách pomenovaných podľa postavy severskej mytológie Lokiho hrad, pre jasnejšiu predstavu medzi Islandom, Nórskom a súostrovím Špicbergy. Štúdiu z tohto prekvapivého bádania publikovali výskumníci v odbornom časopise Current Biology začiatkom marca.

5 telesných pachov, ktoré by ste nemali nikdy ignorovať!

Novoobjavený druh chlamýdií sa síce nespolieha na prežitie vďaka hostiteľskému organizmu, ako im príbuzné a nám dobre známe patogény, no podľa záverov tímu severských výskumníkov, môžu vysávať zdroje z iných mikróbov žijúcich v ich blízkosti v morských sedimentoch.

Podľa slov hlavnej autorky Jennah Dharamshi sa budú snažiť odhaliť, ako sa prastaré chlamýdie vyvinuli na druh, ktorý infikoval organizmy, vrátane zvierat a ľudí po celom svete.

Pripravte si zázrak na kašeľ. Túto bylinku máte doma, no čaj z nej nerobíte. A to je chyba!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor