Osteoporózou, ochorením, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, na Slovensku trpí približne 230 - tisíc pacientov nad 50 rokov, z toho 14 % mužov a až 86 % žien.
Napriek tomu je u nás stále nedostatočne diagnostikovaná a liečená. Myslí si to prezident Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí, profesor Juraj Payer. „Stále platí, že zhruba jedna z dvoch žien a jeden z piatich mužov vo veku nad 50 rokov utrpia nejakú osteoporotickú zlomeninu. Tie klasické lokality sú zápästie, chrbtica, kŕčok stehnovej kosti," povedal Payer. Odhaduje sa, že osteoporotická zlomenina vznikne vo svete každé tri sekundy.
Všetko, čo by ste mali vedieť ►►► Pravá tvár nepriateľa: Zoznámte sa, madam osteoporóza!
Nemýľte sa v nej!
Kým v prípade žien ide podľa Sone Tomkovej, prednostky internej kliniky v Košiciach, vo väčšine o primárnu osteoporózu spôsobenú menopauzou, muži trpia častejšie na tzv. sekundárnu osteoporózu.
Viac: Osteoporóza je aj mužský problém: Pri neliečenej stratíte až 15 cm z výšky!
Dôvodov, prečo majú Slováci a Slovenky stále horšie kosti je niekoľko. „Ľudia pravidelne nešportujú a žijú pasívne, nezdravo sa stravujú. Myslia si, že osteoporóza jednoducho patrí k starobe. Nie je to tak. Zdravie kostí si budujeme odmalička. Pevnosť kostí v starobe závisí od životného štýlu v mladosti,“ vysvetľuje doktorka Ingrid Oppenbergerová.
Foto: Profimedia.sk
Varovné fakty o osteoporóze:
- Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.
- Zlomenina krčka stehennej kosti má až 24% úmrtnosť v prvom roku od úrazu.
- Riziko fraktúry u mužov je o 27% vyššie ako riziko, že budú mať rakovinu prostaty.
- Odhaduje sa, že do roku 2050 narastie počet zlomenín krčka bedrového kĺbu u mužov o 310% a u žien o 240%.
- 50% ľudí, ktorí už mali jednu osteoporotickú zlomeninu, bude mať aj ďalšiu.
- Ročne spôsobí osteoporóza vyše 9 miliónov zlomenín kostí.
- Kritickým obdobím je menopauza a staroba.
Čo kostiam naozaj kradne vápnik? Strážte si príjem cukru i červeného mäsa
Čo si všímať?
- Netypické bolesti chrbtice, ktoré sa zhoršujú pri pohybe a zaťažení. Prudké bolesti obvykle vznikajú náhle, po rýchlom pohybe, najčastejšie v oblasti dolnej hrudnej chrbtice a krížovej chrbtice, vystreľujú smerom do brucha a dolných končatín.
- Osteoporóza vedie aj k deformitám stavcov, často sa prejaví ich zlomeninou po malom úraze.
- Príznakom môže byť aj zmenšenie výšky.
- Chorobu môžete ľahko odhaliť pri preventívnom denzitometrickom vyšetrení, ktoré vám prezradí, ako pevné máte kosti.
Týka sa aj vás
Na prevenciu nikdy nie je neskoro, osteoporóze sa dá predchádzať. Ideálne je, ak sa o zdravie svojich kostí začnete starať ihneď, bez ohľadu na vek.
5 krokov k zdravým kostiam a budúcnosti bez zlomenín
1. Pravidelne cvičte: Ideálne s hmotnosťou vlastného tela. Posilňujte svaly a balančný tréning.
2. Správna výživa: Pre kosti je najdôležitejší vápnik. Ideálna je jeho kombinácia s vitamínom K.
3. Pozor na zlozvyky: Udržujte si optimálnu hmotnosť, vyhnite sa fajčeniu a nadmernému pitiu.
4. Zistite si riziko osteoporózy: Upozornite svojho lekára v prípade, ak ste už utrpeli zlomeninu, máte chorobu ovplyvňujúcu zdravie kostí, alebo užívate lieky, ktoré ich ovplyvňujú.
5. Ak patríte do rizikovej skupiny, poraďte sa s lekárom.
Svetový deň osteoporózy si každý rok pripomíname 20. októbra a to nielen na Slovensku, ale aj vo vyše 90 krajinách sveta.
Čítajte: Deťom s alergiou na mlieko môže hroziť osteoporóza: Ako to zvrátite včas?
Chcete byť stále kosť?
V rámci vzdelávacieho projektu farmaceutickej spoločnosti BIOMIN, Som stále kosť, sa môžu záujemcovia dozvedieť všetko o rizikách a komplikáciách osteoporózy, ktorá má aj na Slovensku stúpajúcu tendenciu. Jej rozvoj možno podľa farmaceutov ovplyvniť dostatočným príjmom prírodného vápnika spolu s vitamínmi K2 a D3. Tie podporujú vstrebateľnosť vápnika priamo do kostí a zubov a zabránia jeho usádzaniu v cievach a mäkkých tkanivách.