MENU
zdravy-zivot

Tetánia je choroba pracujúcich: Kolaps zo stresu vylieči tento minerál

Tetanický syndróm signalizuje, že vaše telo je na pokraji síl.

Súvisiace témy

Zdravý život

Tetánia je choroba pracujúcich: Kolaps zo stresu vylieči tento minerál

Pracovné vypätie, prirýchle tempo, málo oddychu a relaxu môže spôsobiť tetániu. Čo si počať, ak sa vás týka, poradí neurológ MUDr. Milan Grofik

Poznáte pravý stres na pracovisku? Šibeničné termíny, požiadavky nadriadených či klientov, ktoré sa zdajú za hranicou možného? Poviete si, bežná vec, ktorá sa stala súčasťou vášho každodenného života. Či už pracujete ako administratívna pracovníčka, vedúca oddelenia, predavačka, alebo máte vlastný biznis, stres v práci postihuje väčšinu z vás a nezáleží na tom, či pracujete manuálne, alebo v teple kancelárie. Niekto pod stresom nedokáže ani len premýšľať, iný si zas prácu pod napätím pochvaľuje a tvrdí, že vďaka tomu pracuje rýchlejšie a efektívnejšie. Pracovný stres je však dvojsečný pomocník, ktorý dokáže vyrobiť poriadny zdravotný problém.

Individuálny prístup

So stresom sa každý vyrovnáva individuálne. Niekoho priam paralyzuje, nie je schopný rozmýšľať konštruktívne a pracovať systematicky, myslí len na to, koľko práce ho ešte čaká a ako málo času má na povinnosti. Inému práca pod stresom neprekáža a zo situácie dokážu vyťažiť maximum. „Stres vyvoláva v ľudskom tele reakciu, pri ktorej sa aktivuje mozog, nadobličky produkujú viac adrenalínu, nervový systém je v plnej pohotovosti. Prehlbuje sa dýchanie, stúpa srdcová frekvencia, pociťujeme búšenie srdca, hladina cukru v krvi stúpa,“ vysvetľuje neurológ Milan Grofik z Univerzitnej nemocnice v Martine. Možno aj preto sa vám zdá, že v tom stave „nabudenia“ vám to myslí rýchlejšie. Keď však pracovné napätie odznie a všetko je hotové, zrazu máte pocit intenzívnej únavy.

Stres v práci vás môže zabiť: Vyvarujte sa chronickému tlaku!

Chronický stres

Ak nedokážete vypnúť ani pri príjemných voľnočasových aktivitách a zaspávanie vám znepríjemňujú myšlienky na  pracovné povinnosti, vedzte, že to nie je zdravé. Za týmito pocitmi je chronický vnútorný stres, ktorý si ani nemusíte uvedomovať, ale môže vážne poškodiť psychické i fyzické zdravie. „Každý deň prináša so sebou množstvo situácií, keď sa dostávame do úzkych a závisí len od nás, ako situáciu vyhodnotíme – či ako normálnu záťaž, alebo ako veľký stres. No ak aj bežné veci okolo seba vyhodnocujeme ako stresujúce a nedokážeme zrelaxovať telo ani myseľ, je jasné, že žijeme v chronickom strese,“ vysvetľuje doktor Grofik. Dlhodobé pôsobenie stresujúcich podnetov v práci môže vyústiť do chronického stresu, ktorý sa podieľa aj na rozvoji rôznych civilizačných chorôb, ako sú ochorenia tráviaceho systému, srdcovo-cievnych či psychických ochorení. Stres na pracovisku je zároveň kľúčový faktor vzniku zdanlivo nenápadného, no o to väčšieho nebezpečenstva – tetánie.

Čo je tetánia?

Ochorenie vystresovaných. Väčšina ľudí o ňom nikdy nepočula, teda až do chvíle, kým sa u nich neprejavil tetanický záchvat. „Bola to moja prvá práca, naozaj som sa snažil. Nadčasy, nepravidelná strava, nedostatok spánku a všadeprítomný stres. Vždy som bol zdravý, preto ma tetanický záchvat poriadne vydesil. Najprv mravčenie v rukách a nohách, potom plytké dýchanie, bolesť na hrudi. Myslel som si, že som vo svojich dvadsiatich ôsmich rokoch dostal infarkt,“ opisuje svoje skúsenosti s tetániou IT konzultant Marek. Tetanický záchvat, prejav tetanického syndrómu, je odpoveď tela na stres a na preťaženie organizmu, ktorý nemá čas regenerovať. V stresových situáciách sa menia koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine a nastáva dramatický úbytok najmä magnézia, čiže horčíka. „Nedostatok magnézia v ľudskom organizme ovplyvňuje funkcie viacerých orgánových systémov, ale najvýraznejšie sa prejaví vo fungovaní nervového systému, kde má za úlohu tlmiť jeho dráždivosť. Narúšajú sa základné funkcie centrálneho nervového systému, čo má za následok podráždenosť, únavu, nespavosť, depresiu, nevýkonnosť a bolesti hlavy,“ upozorňuje neurológ. Podávanie magnézia teda normalizuje fyziologické funkcie a zabezpečuje, aby v bunkách všetko fungovalo tak, ako má.

Aké sú príznaky?

Odhaduje sa, že tetanický syndróm postihuje asi 10 percent populácie, pričom sa vyskytuje najmä u mladších ľudí a u ľudí pociťujúcich zvýšenú mieru stresu. Jeho typickým príznakom, ktorý môžete spozorovať na svojom tele, je zvýšené svalové napätie, najmä v oblasti tvárového a šijového svalstva, svalové kŕče v rukách i v nohách či mimovoľné svalové zášklby v oblasti tváre, trupu alebo končatín. Najzávažnejším prejavom tetánie je tetanický záchvat. Prichádza ako náhly pocit nevoľnosti a úzkosti. Vzápätí sa dostavia pocity tŕpnutia, mravčenia či brnenia v rukách a nohách alebo aj v oblasti tváre, najmä pier. Vrcholom záchvatu môžu byť kŕče v končatinách, ktoré môžu mať charakter nepríjemného vykrúcania. „Základom liečby tetánie je magnézium, a to nielen počas záchvatu, keď sa podáva vo vysokých dávkach, ale aj preventívne ako antistresor. Počas zvýšenej psychickej záťaže sa z buniek vyplavuje nadmerne,“ vysvetľuje doktor Grofik. Magnézium je však minerál, ktorý ľudské telo potrebuje nielen pri vyrovnávaní so stresom. „Používa sa aj ako podporná liečba pri migréne, ako prvá pomoc pri búšení srdca, pri vysokom krvnom tlaku či pri pocite úzkosti. Preventívne ho možno užívať aj v rámci prevencie artériosklerózy a jej dôsledkov, ako je infarkt myokardu či mozgová príhoda,“ tvrdí neurológ.

Liekov na stres užívame viac, ako je Slovákov: Vďačíme za to svojim šéfom!

Čo spôsobuje stres na pracovisku?

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je najčastejším stresovým pracovným prostredím hluk, nevyhovujúce pracovné podmienky, príliš veľa ľudí v jednom priestore a nedostatočné materiálne vybavenie. Podľa charakteru práce sa za najstresovejšie situácie považujú termínované úlohy, príliš veľa alebo málo práce, nutnosť reagovať na nepredvídané okolnosti, veľa zodpovednosti pri malých kompetenciách, práca na zmeny, monotónna práca.

Ako na stres?

  • Keď záťaž v práci rastie, máte na výber: naučíte sa stresu predchádzať alebo mu podľahnete.
  • Na obrazovku počítača si nalepte papierik so zoznamom svojich úspechov. Pohľad na ne vás bude motivovať na lepší výkon. Pomôže aj veselá rodinná fotka.
  • Ak môžete, zacvičte si, ak nie, zatvorte na chvíľu oči a myslite na to, ako si po práci oddýchnete. Ak vás hneď desí myšlienka, že si beriete robotu domov, vybavte si nejaký milý zážitok, ktorý ste v posledných dňoch prežili.
  • Žujte! Nemusia to byť hneď kilá čokolády či keksíkov. Majte poruke žuvačky. Po žuvaní sa zvyšuje hladina dopamínu, ktorý pomáha prenášať informácie medzi nervovými bunkami. Odbúrava sa stres a znižuje napätie.
  • Hýbte sa! Nájdite si čas na beh. Pohyb naštartuje telo a „vyčistí“ hlavu. Dobre prekysličený mozog dokáže lepšie myslieť, zvyšuje vnímavosť i pamäť.
Psychické choroby

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor