MENU
zdravy-zivot

TEST: Máte srdce v poriadku? 23 otázok, ktoré ho preveria

Nezvládnutý a zle spracovaný stres je pozvánkou pre ochorenia srdca a ciev.
Zdravý život

TEST: Máte srdce v poriadku? 23 otázok, ktoré ho preveria

Problémy so srdcom sa ani zďaleka neprejavujú len bolesťou v hrudníku. Darmo si kupujete sirupy proti kašľu, lieky proti nafukovaniu či páleniu záhy a vypijete šesť káv, aby ste sa zbavili únavy.

Momentálne žije na Slovensku vyše 200-tisíc osôb vo veku od 45 do 64 rokov, ktorí majú mimoriadne vysoké riziko vzniku srdcového infarktu alebo mozgovej porážky. Nemajú žiadne výraznejšie fyzické ťažkosti, preto nie sú motivovaní, aby si dali skontrolovať krvný tlak či hladinu cholesterolu. Mnohí z nich fajčia, väčšina z nich má kilá navyše a chýba im pravidelná fyzická aktivita. Okrem toho, každý tretí človek si zamieňa príznaky srdcového zlyhávania s prirodzenými znakmi starnutia.

Jednoducho si preverte, ako na tom ste:

  1. Mám viac ako 40 rokov Áno/Nie
  2. Fajčím Áno/Nie
  3. Som v strese Áno/Nie
  4. Vypijem viac ako päť káv denne Áno/Nie
  5. Denne vypijem viac ako jedno veľké pivo, dva deci vína alebo jeden poldecák tvrdého alkoholu Áno/Nie
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor