MENU
zdravy-zivot

5 dôvodov, prečo záhradkárčenie pomáha vašej psychike

Happy,Free,Young,Woman,Sitting,Outdoors,In,Yoga,Position,With
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

5 dôvodov, prečo záhradkárčenie pomáha vašej psychike

Je známe, že pobyt vonku a v prírode pôsobí antidepresívne. Vyčistíte si hlavu a prídete na iné myšlienky. Záhradkárčenie má podobný efekt a ešte omnoho viac.

5 dôvodov, prečo sa oplatí záhradkárčiť vám prinášajú naši kolegovia z redakcie Záhradkár.

Depresiou trpia ľudia bez ohľadu na vek, pohlavie, sociálne prostredie či etnickú príslušnosť. Odborníci odporúčajú ako doplnok k liečbe venovať sa svojim koníčkom. A práve záhradkárčenie je jednou z najobľúbenejších aktivít ľudí trpiacich depresiou. A ono to fakt pomáha!

Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) je depresia druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti. Navyše predstavuje najväčšiu ekonomickú záťaž spojenú s ochorením v celosvetovom meradle. Najnovšie štatistiky hovoria dokonca o tom, že na Slovensku týmto ochorením trpí až 300-tisíc ľudí, no nie každý sa z depresie lieči.

Je to vážne duševné ochorenie, ktoré sa prejavuje navonok smútkom, sklesnutosťou a melanchóliou, ale časom sa začínajú prejavovať aj zmeny na tele a myslení. Ľudia sa nevedia tešiť, nemajú radosť zo života, sú bez energie, nevedia sa sústrediť a vo vážnych prípadoch prichádzajú aj myšlienky na samovraždu. 

Na ďalších stranách sa dozviete, prečo je záhradkárčenie prospešné pre duševné zdravie ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor