MENU
zdravy-zivot

Je vám horúco? Jedzte TOTO a zaručene vás to schladí

Unhappy,Housewife,In,The,Modern,House,In,Sunny,Hot,Summer
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Je vám horúco? Jedzte TOTO a zaručene vás to schladí

So stúpajúcimi teplotami nás čoraz viac trápi nepríjemné potenie a dehydratácia. Skúste sa schladiť jedlom. Najete a hydratujete sa zároveň a teplo vám už nebude.

Schlaďte sa správne

Teplé počasie je príjemné, môžete tráviť dni pri vode alebo v prírode. Ale ak teploty presahujú tridsiatky, pre väčšinu z vás to už nie je úplne komfortné. Potenie a návaly tepla nás v najbližších mesiacoch budú sprevádzať častejšie, a preto by ste sa mali zamerať hlavne na pitný režim ale aj stravu. V lete by ste mali siahnuť po potravinách, ktoré vás osviežia a ochladia. Ochladzujúce potraviny zabezpečujú termoreguláciu tým, že odvádzajú teplo z tela a to sa prirodzene chladí.

Áno, keď ste na kúpalisku, a z diaľky zacítite klobásku a pečenú rybu, zo stánku na vás pozerajú langoše a pizza, tak máte nutkanie sa dobre najesť. Ale je to naozaj správne? Je viacero dôvodov, prečo by ste mali takto ťažké, mastné a vyprážané jedlá vylúčiť z letného jedálnička. Po prvé, zaťažujú vám trávenie, bez ohľadu na to, či je leto alebo zima. Po druhé, v letných mesiacoch je toto jedlo náchylnejšie na pokazenie a hrozia vám tráviace problémy ako salmonelóza a otravy jedlom. Toto jedlo navyše v lete spôsobí, že je vám viac teplo a to si vy neželáte.

Čítajte ďalej, aké jedlo je vhodné na ochladenie tela počas letných dní:

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor