MENU
zdravy-zivot

Kde bolí STRACH a kde SMÚTOK? Každá bolesť niečo skrýva...

Čo všetko sa skrýva za bolesťou chrbta

Súvisiace témy

Zdravý život

Kde bolí STRACH a kde SMÚTOK? Každá bolesť niečo skrýva...

Ak beháte od lekára k lekárovi s vlečúcimi sa ťažkosťami, na ktoré ste nedostali žiadny recept, je na čase vyhľadať psychosomatického odborníka.

Nejde o žiadneho prútikára. Psychosomatická medicína sa dokonca študuje aj u nás na ošetrovateľskej fakulte a v niektorých krajinách je táto liečba uznávaná až tak suverénne, že vám ju preplatia zdravotné poisťovne. Vychádza z jednoduchého predpokladu. Chronické ťažkosti, ktorých somatickú príčinu lekári nevedia odhaliť, tkvejú v psychike. Najčastejšie nespracovaných zážitkoch, spomienkach, emóciách, obavách, ktoré ste zatlačili hlboko do podvedomia. V psychológii sa tomuto mechanizmu hovorí "vytesnenie". No bloky, ak im nevenujete pozornosť, si nachádzajú cestu von a upozorňujú na seba cez rôzne bolesti a iné príznaky. Telo si všetko pamätá!

Čo vás bolí?

Ak chcete zistiť, čo ukrývate, prečo sa často správate, tak ako sa správate a prečo vás neustále pobolievajú oči či zápästia, skúste si s nami prejsť psychosomatickú mapu strachov – schému, v ktorej každý orgán upozorňuje na inú psychickú príčinu.

1. Tvár – strach zo straty tváre, úľavu pre týchto ľudí poskytne pochvala a láska, často nosia "masku", trebárs slnečné okuliare,

2. Oči – strach z reality, odmietanie vidieť pravdu, upozorňujú cez rôzne ťažkosti s očami, očné chyby,

3. Šija, hrdlo – strach prejaviť sa, vyjadriť svoje city, pripomína sa častými angínami, škriabaním v hrdle,

4. Krčná chrbtica – strach z omylu, prianie zmeniť sa,

5. Hrudná chrbtica – strach zo straty podpory v okolí,

6. Drieková chrbtica – strach zo straty materiálnych istôt, prejaví sa naháňaním peňazí,

7. Chrbtica celkovo – obava z nedosiahnutia dokonalosti, chrbty bolia najmä perfekcionistov

Bojíte sa spraviť chybu? Z chýb sa predsa učíte.Bojíte sa spraviť chybu? Z chýb sa predsa učíte.
Bojíte sa spraviť chybu? Z chýb sa predsa učíte.
Zdroj: shutterstock

8. Hrudný kôš – strach zo samoty, zavrhnutia vašej osobnosti, pocit stálej krivdy, menejcennosti,

9. Ruky – strach z kontaktu so svetom, ľudia s boľavými rukami často volia povolanie, v ktorom nemusia byť iným ľuďom na očiach,

10. Ramená – ako symbol zodpovednosti a sily, stuhnuté svaly v ramenách vypovedajú o strachu z prejavu slabosti, o obave v zlyhaní v otázkach zodpovednosti,

11. Zápästie – strach z komunikácie, z ľudí, u mužov pravé, u žien ľavé

12. Brucho – strach o život, bez ohľadu na reálnosť, neustály pocit napätia z nebezpečia,

13. Bránica, žalúdok – ostýchavosť, tréma, strach, že nevyhoviete požiadavkam spoločnosti

14. Panva – strachy v sexuálnej oblasti, u žien sa môže prejaviťfrigiditou, neschopnosťou dosiahnuť orgazmus,

15. Nohy – strach zo straty opory, nedostatok sebavedomia

Pohľad lekára

Hoci táto schéma mapuje strachy, ku každému z nich vedie čosi, čo ste v minulosti prežili a nevyrovnali sa s tým. Nezvládnutý strach vyvoláva tenziu, stres a ten vedie k zdravotným následkom. Dôležité však je, že nech trpíte akýmkoľvek chronickým problémom tela, v prvom rade patríte do rúk lekára, ktorý vylúči somatické, vážne či menej vážne príčiny vášho stavu. Až keď štandardná medicína vyčerpá všetky svoje možnosti, môžete sa zveriť psychosomatickému lekárovi alebo psychoterapeutovi.

Strach a fóbie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor