MENU
zdravy-zivot

Tekvicové semienka sú elixír zdravia! Na prostatu i proti chrípke

Sú vhodné pre diabetikov a ľudí s vysokým cholesterolom.
Zdravý život

Tekvicové semienka sú elixír zdravia! Na prostatu i proti chrípke

Tekvicové semienka sú bohaté na mnoho telu prospešných látok. Vylepšite nimi svoje jedlá. Pomôžu s nádchou, zvýšia plodnosť a celkovo sa vďaka nim budete cítiť oveľa lepšie.

Pozeráte sa s nedôverou na tých, ktorí zobú tekvicové semienka o sto šesť? Skúste ich aj vy a neoľutujete!

11 benefitov pre zdravie

 • Obsahujú množstvo minerálov najmä fosforu, horčíka, mangánu, železa a medi.
 • Sú bohaté na fytosteroly, zlúčeniny, ktoré dokážu znižovať hladinu cholesterolu.
 • Obsahují tiež L-tryptofan. Ten pomáha zlepšovať spánok a je skvelou prevenciou pred depresiami.
 • Sú dobrým zdrojom vitamínu E a vitamínov skupiny B.  Vitamíny skupiny B – B17 majú protinádorové účinky a slúžia aj ako prevencia proti chrípke.
 • Obsahujú zinok, ktorý je dôležitý pre správnu produkciu hormónov a má tiež antioxidačné a protizápalové vlastnosti.
 • Zabraňujú vzniku obličkových kameňov. 
 • Sú zdrojom kvalitných bielkovín. 
 • Pomáhajú proti zápalom. Redukujú napríklad zápal pri artritíde. 
 • Patria medzi prírodné lieky proti rôznym parazitom tráviacej sústavy. 
 • Sú prevenciou pre dobré zdravie prostaty. Olej z tekvicových semienok zmierňuje sťažené močenie pri zväčšenej prostate.
 • V čase puberty pôsobí blahodarne proti akné a zlepšujú kvalitu vlasov i nechtov.

Prospešné množstvo 

Denná dávka, ktorú odporúčajú odborníci je 25 až 50 gramov, čo je približne hrsť surových tekvicových semienok dvakrát denne. Najzdravšie sú surové semienka, ktoré nie su ani osolené.  Môžete si ich pridať napríklad do šalátov. Ak vám tekvicové semená veľmi nechutia, siahnite aspoň po tekvicovom oleji.

Pripravte si ich doma 

Semienka z tekvice olejnej, čo je odroda s tmavozelenými semienkami bez drevnatých šupiek, namočte na 24 hodín do slaného nálevu, potom sceďte a nechajte uschnúť.

Semienka z iných typov tekvice povarte 10 minút (na 1 liter vody dajte 2 lyžice soli a 2 šálky semienok). Usušte ich, premiešajte s olivovým olejom a uložte na papier na pečenie. Rúru predhrejte na 150 °C a semienka pečte približne 30 minút, kým do zlatista. Nezabudnite ich každých 10 minút premiešať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor