MENU
zdravy-zivot

Tekvicové semienka sú elixír zdravia! Na prostatu i proti chrípke

Sú vhodné pre diabetikov a ľudí s vysokým cholesterolom.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Tekvicové semienka sú elixír zdravia! Na prostatu i proti chrípke

Tekvicové semienka sú bohaté na mnoho telu prospešných látok. Vylepšite nimi svoje jedlá. Pomôžu s nádchou, zvýšia plodnosť a celkovo sa vďaka nim budete cítiť oveľa lepšie.

Pozeráte sa s nedôverou na tých, ktorí zobú tekvicové semienka o sto šesť? Skúste ich aj vy a neoľutujete!

11 benefitov pre zdravie

 • Obsahujú množstvo minerálov najmä fosforu, horčíka, mangánu, železa a medi.
 • Sú bohaté na fytosteroly, zlúčeniny, ktoré dokážu znižovať hladinu cholesterolu.
 • Obsahují tiež L-tryptofan. Ten pomáha zlepšovať spánok a je skvelou prevenciou pred depresiami.
 • Sú dobrým zdrojom vitamínu E a vitamínov skupiny B.  Vitamíny skupiny B – B17 majú protinádorové účinky a slúžia aj ako prevencia proti chrípke.
 • Obsahujú zinok, ktorý je dôležitý pre správnu produkciu hormónov a má tiež antioxidačné a protizápalové vlastnosti.
 • Zabraňujú vzniku obličkových kameňov. 
 • Sú zdrojom kvalitných bielkovín. 
 • Pomáhajú proti zápalom. Redukujú napríklad zápal pri artritíde. 
 • Patria medzi prírodné lieky proti rôznym parazitom tráviacej sústavy. 
 • Sú prevenciou pre dobré zdravie prostaty. Olej z tekvicových semienok zmierňuje sťažené močenie pri zväčšenej prostate.
 • V čase puberty pôsobí blahodarne proti akné a zlepšujú kvalitu vlasov i nechtov.

Prospešné množstvo 

Denná dávka, ktorú odporúčajú odborníci je 25 až 50 gramov, čo je približne hrsť surových tekvicových semienok dvakrát denne. Najzdravšie sú surové semienka, ktoré nie su ani osolené.  Môžete si ich pridať napríklad do šalátov. Ak vám tekvicové semená veľmi nechutia, siahnite aspoň po tekvicovom oleji.

Pripravte si ich doma 

Semienka z tekvice olejnej, čo je odroda s tmavozelenými semienkami bez drevnatých šupiek, namočte na 24 hodín do slaného nálevu, potom sceďte a nechajte uschnúť.

Semienka z iných typov tekvice povarte 10 minút (na 1 liter vody dajte 2 lyžice soli a 2 šálky semienok). Usušte ich, premiešajte s olivovým olejom a uložte na papier na pečenie. Rúru predhrejte na 150 °C a semienka pečte približne 30 minút, kým do zlatista. Nezabudnite ich každých 10 minút premiešať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor