MENU
zdravy-zivot

Tečie vám z nosa? TOP bylinky proti bolesti hlavy pri nádche

Tekutiny sú pri nádche dôležité. Pomôžu z tela vyplaviť choroboplodné zárodky.

Súvisiace témy

Zdravý život

Tečie vám z nosa? TOP bylinky proti bolesti hlavy pri nádche

Nie je jedno, aký čaj si uvaríte, keď sa vám z nádchy upchá nos, ani keď vám z neho tečie. Opatrné musia byť tehotné, ale i alergici. Nezabúdajte, že aj naparovanie je výborný spôsob, ako sa nádchy zbaviť.

Uvariť si čaj zo sladkovky hladkoplodej, ako sa oficiálne volá sladké drievko, môžete len v prípade, že nemáte chorú pečeň, obličky, vysoký krvný tlak, nedostatok draslíka a nečakáte dieťa. Čajovú lyžičku drviny zalejte vriacou vodou, prikryte a nechajte lúhovať dvadsať minút. Čaj pite trikrát denne, ale nie dlhšie ako šesť týždňov. Ak úporná bolesť hlavy neustúpi, po týždni navštívte lekára.

Sladké drievko nesmiete konzumovať počas celého tehotenstva. Vyvoláva predčasný pôrod.Sladké drievko nesmiete konzumovať počas celého tehotenstva. Vyvoláva predčasný pôrod.
Sladké drievko nesmiete konzumovať počas celého tehotenstva. Vyvoláva predčasný pôrod.
Zdroj: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Sladké drievko nesmiete konzumovať počas celého tehotenstva. Vyvoláva predčasný pôrod.

Mäta je v pare

Vyskúšať môžete aj naparovanie. Ak máte alergiu na peľ, rozhodnete do vody nehádžte astrovité bylinky, kam patrí aj populárny harmanček. Palinovým alergikom môže uškodiť aj skrížený alergén mäty, ten sa totiž môže nachádzať aj v kondenzáte pary. Aby ste predišli alergickej reakcii, siahnite radšej po soli alebo inhalujte len paru z čistej vody.

Nenápadná liečivka v kvetináči: 3 šálky denne a je po nádche

Keď nemáte alergiu, inhalovať môžete okrem harmančeka a mäty aj:

  • rozmarín,
  • borovicu,
  • tymian,
  • škoricu.

Vydýchnite! Bylinky upokoja nervy a odstránia stres. Odporúča lekár 

Nádcha a horúčka

Ak sa k nádche pridala i zvýšená teplota, pomôže lipový čaj! „Má silný potopudný účinok a dokáže znížiť horúčku. Istá štúdia dokázala, že po vypití záparu z lipových kvetov sa účastníci výskumu potili dvakrát toľko, ako pri užívaní čistej horúcej vody. Potné žľazy stimulované lipovými kvetmi reagujú už na nepatrné tepelné podráždenie a podnecujú organizmus k poteniu. Týmto jednoduchým princípom sa fyziologickým spôsobom znižuje telesná teplota,“ vysvetľuje pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka. 

Keď si čaj z lipy uvaríte v čase keď ste zdraví, jeho potopudný účinok nezmizne. Budete sa extrémne potiť. Čím teplejší ho vypijete, tým bude potopudný účinok lipového čaju silnejší.Keď si čaj z lipy uvaríte v čase keď ste zdraví, jeho potopudný účinok nezmizne. Budete sa extrémne potiť. Čím teplejší ho vypijete, tým bude potopudný účinok lipového čaju silnejší.
Keď si čaj z lipy uvaríte v čase keď ste zdraví, jeho potopudný účinok nezmizne. Budete sa extrémne potiť. Čím teplejší ho vypijete, tým bude potopudný účinok lipového čaju silnejší.
Zdroj: Shutterstock

Sladké drievko nesmiete konzumovať počas celého tehotenstva. Vyvoláva predčasný pôrod.Sladké drievko nesmiete konzumovať počas celého tehotenstva. Vyvoláva predčasný pôrod.
Sladké drievko nesmiete konzumovať počas celého tehotenstva. Vyvoláva predčasný pôrod.
Zdroj: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Keď si čaj z lipy uvaríte v čase keď ste zdraví, jeho potopudný účinok nezmizne. Budete sa extrémne potiť. Čím teplejší ho vypijete, tým bude potopudný účinok lipového čaju silnejší.

Lekár radí, ako uvoľniť dutiny: Naparovať, inhalovať alebo preplachovať?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia