MENU
zdravy-zivot

Ťažkosti s otehotnením alebo problémy v intímnom živote? Môže za tým byť toto

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ťažkosti s otehotnením alebo problémy v intímnom živote? Môže za tým byť toto

Dôvodov problémov s plodnosťou je mnoho, vrátane tých geneticky daných. Väčšinou sú však potenciované negatívnymi faktormi, ktoré so sebou prináša náš životný štýl. V minulosti sa vplyvu životného štýlu na reprodukčnú schopnosť človeka venovalo len málo pozornosti. Ale s nárastom metabolických ochorení vzrástol záujem aj o túto oblasť. Zlé stravovacie návyky a s nimi spojené kilogramy navyše, majú zásadný vplyv na naše sexuálne a reprodukčné zdravie.

Sexuálny život je barometrom nášho zdravia

„Kvalita sexuálneho života je priamo previazaná s naším celkovým zdravím. Nejde pritom len o plodnosť. Vďakabohu sa nemilujeme len preto, aby sme plodili potomkov. Dôležitá je aj chuť na sex, potencia a schopnosť dosiahnuť orgazmus tak, aby to prinášalo uspokojenie obom partnerom. Kilá navyše dokážu v tejto oblasti spôsobiť veľa zbytočných problémov,“ hovorí úspešný slovenský urológ, andrológ a sexuológ, MUDr. Jozef Dubravický. Ťažkosti v súvislosti s libidom, teda sexuálnym apetítom, nastávajú tak u mužov, ako aj u žien. Vo veľkej miere za to môže zlá životospráva.

MUDr. Jozef DubravickýMUDr. Jozef Dubravický
MUDr. Jozef Dubravický
Zdroj: Urocentrum-Bratislava, s.r.o.

Strata cyklu, problémy s otehotnením, aj nízky sexuálny apetít

Výrazný nadbytok tuku môže u žien vyvolať hormonálnu nerovnováhu, rozbiť menštruačný cyklus či viesť k úplnej strate ovulácie. Následne je pre nich zložitejšie otehotnieť nielen prirodzene, ale ťažkosti môžu prísť aj pri snahe o umelé oplodnenie.

Obezita môže aj za predčasné pôrody, potraty, ale aj za ťažkosti pri donosení plodu. Dámy s výraznou nadváhou častejšie trpia nízkou hladinou hormónov podpisujúcou sa pod slabšiu sexuálnu túžbu. Častokrát musia čeliť aj ťažkostiam so sexuálnou stimuláciou a s dosiahnutím orgazmu.

„Nadbytočný tuk môže narúšať stimuláciu klitorisu, ktorý je dôležitou súčasťou ženskej sexuálnej anatómie. Obézne dámy sú vystavené aj vyššiemu riziku bolesti pri pohlavnom styku, vzhľadom na fyzickú záťaž panvovej oblasti spôsobenej väčšou váhou. To všetko podstatne sťažuje plnohodnotný sexuálny život,“ dodáva MUDr. Dubravický.

Diagnostika metabolizmu je základDiagnostika metabolizmu je základ
Diagnostika metabolizmu je základ
Zdroj: Nutri,a.s.

Niekedy stačí len 5% z váhy

Počet ľudí trpiacich nadváhou až obezitou dlhodobo rastie. To má negatívny vplyv na našu sexuálnu kondíciu, aj schopnosť reprodukcie. Problém s počatím má na Slovensku každý šiesty pár.Kľúčová je presná diagnostika a následne správne určenej stratégii liečby. Už 5 percentný úbytok na váhe môže niektorým ženám prinavrátiť ovuláciu, zvýšiť sebavedomie a chuť na partnerské intímnosti.

Programy NUTRI FOOD PLAN sú vhodné pre rýchle a bezpečné chudnutieProgramy NUTRI FOOD PLAN sú vhodné pre rýchle a bezpečné chudnutie
Programy NUTRI FOOD PLAN sú vhodné pre rýchle a bezpečné chudnutie
Zdroj: Nutri,a.s.

Dá sa rýchlo a bezpečne schudnúť?

Metabolizmus každého človeka je jedinečný. Aby redukcia hmotnosti prebiehala úspešne, odporúčame obrátiť sa na odborníka, v tomto prípade na nutričného poradcu. O to viac, keď riešime aj pridružené zdravotné komplikácie. NutriFood MRP má 6 účinných programov na kontrolu, redukciu a dlhodobé udržanie získanej hmotnosti pod dohľadom certifikovaného výživového poradcu. V programoch NUTRI FOOD PLAN dokáže výživový poradca vďaka odbornej diagnostike rýchlo zistiť, ako váš metabolizmus funguje a nastaviť individuálny redukčný alebo výživový program, rešpektujúci váš zdravotný stav. Vďaka tomu bude chudnutie rýchle a bezpečné.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor