MENU
zdravy-zivot

Príbeh: Depresia ničila dušu Dominike pomaly a nenápadne ako rakovina

×

Súvisiace témy

Zdravý život

Príbeh: Depresia ničila dušu Dominike pomaly a nenápadne ako rakovina

Náhle pocity bezmocnosti, smútku a neistoty dohnali Dominiku Bleščákovú (24) k myšlienkam vziať si život. Prešla si neľahkým obdobím, ktoré opisuje ako rakovinu duše.

Prvé nenápadné problémy sa začali u Dominiky objavovať už na strednej škole. Vždy bola na seba prísna a neuspokojila sa s iným ako dokonalým výsledkom. „Občas ma prepadali pocity úzkosti, menejcennosti, ale neriešili sme to. Obchodná akadémia, na ktorú som chodila, patrila k najprestížnejším na Slovensku. Bol tam vyvíjaný veľký tlak na všetkých a ja som zo svojich nárokov nechcela poľaviť,“ začína rozprávanie mladá Trnavčanka.

Dlhodobý stres a únava sa však podpísali na jej psychike. Myslela si, že po maturite to prejde. A prvé dva roky na vytúženej vysokej škole to tak aj vyzeralo. Štúdium masmédií v Prešove ju napĺňalo. V treťom ročníku sa dokonca dostala na Erasmus do Brna. „Ešte predtým, cez prázdniny, som cítila, že sa so mnou niečo deje. Hocikedy som sa rozplakala, bola som často smutná. Ako animátorke v detskom tábore sa mi stalo, že som sa pred deťmi z ničoho nič rozplakala. Nebolo to v poriadku. Myslela som si, že je to len nejaká moja precitlivenosť.“

Duševné choroby nie je vidieť a majú ich často ľudia, o ktorých by sme to na prvý pohľad ani nepovedali.Duševné choroby nie je vidieť a majú ich často ľudia, o ktorých by sme to na prvý pohľad ani nepovedali.
Duševné choroby nie je vidieť a majú ich často ľudia, o ktorých by sme to na prvý pohľad ani nepovedali.
Zdroj: archív D.B.
Celá FOTOgaléria TU

Ťažké časy

Najhorší polrok ju čakal práve v Brne, kde na ňu doľahla veľká ťažoba. „Nevedela som, čo mi je. Cítila som, že sa veľmi mením. Z extrovertného dievčaťa sa postupne stával opak. Bola som v medzinárodnom kolektíve, ale nevedela som vydržať medzi ľuďmi, cítila som sociálnu úzkosť. Cez deň v škole som sa pred spolužiakmi tvárila, že mi nič nie je. Večer som sa však zavrela do kúpeľne a tam som plakala. Prepadal ma pocit samoty a toho, že mi nikto nerozumie. Ja sama som si nerozumela!Vtedy som netušila, že je to depresia,“ spomína si Dominika na najťažšie časy.

Hnevala sa na seba, pretože zo začarovaného kruhu čiernych myšlienok v hlave sa nevedela dostať von. Blízki jej vraveli, že na tú školu asi len nemá. Odmalička bola naučená dosahovať výsledky, pocity obviňovania sa potom iba stupňovali. „Začala som sa spochybňovať, že neviem vydržať sama. Nikoho nemám, kto by ma podporil. Prerástlo to až do fyzických ťažkostí. Bolel ma žalúdok, nemohla som v noci spávať, kvôli čomu som potom nebola schopná chodiť do školy. Zhoršil sa mi prospech... “

Keď prežívala najťažšie chvíle života, bola štíhla. Navonok vyzerala, že  sa jej darí,  vo svojom vnútri sa veľmi trápila.Keď prežívala najťažšie chvíle života, bola štíhla. Navonok vyzerala, že  sa jej darí,  vo svojom vnútri sa veľmi trápila.
Keď prežívala najťažšie chvíle života, bola štíhla. Navonok vyzerala, že sa jej darí, vo svojom vnútri sa veľmi trápila.
Zdroj: archív D.B.

Keď sa v januári vrátila domov, musela si dorobiť niektoré predmety aj na Slovensku. „Asi mesiac som nevyšla z izby kvôli učeniu. To bola pre mňa posledná kvapka. Cítila som, že to už nezvládam. V marci pred dvoma rokmi som prvýkrát vyhľadala psychiatra.Povedal mi, že to vyzerá na pokročilú depresiu. Nastavil mi lieky a odporúčal spomaliť tempo. Varoval ma, že môj stav je dlhodobo rozvinutý a liečba preto môže trvať dlhšie,“ hovorí Dominika o časoch, keď si myslela, že si dá tabletku a všetko bude v poriadku. To sa však nestalo.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor