MENU
zdravy-zivot

Príbeh: Depresia ničila dušu Dominike pomaly a nenápadne ako rakovina

×

Súvisiace témy

Zdravý život

Príbeh: Depresia ničila dušu Dominike pomaly a nenápadne ako rakovina

Náhle pocity bezmocnosti, smútku a neistoty dohnali Dominiku Bleščákovú (24) k myšlienkam vziať si život. Prešla si neľahkým obdobím, ktoré opisuje ako rakovinu duše.

Prvé nenápadné problémy sa začali u Dominiky objavovať už na strednej škole. Vždy bola na seba prísna a neuspokojila sa s iným ako dokonalým výsledkom. „Občas ma prepadali pocity úzkosti, menejcennosti, ale neriešili sme to. Obchodná akadémia, na ktorú som chodila, patrila k najprestížnejším na Slovensku. Bol tam vyvíjaný veľký tlak na všetkých a ja som zo svojich nárokov nechcela poľaviť,“ začína rozprávanie mladá Trnavčanka.

Dlhodobý stres a únava sa však podpísali na jej psychike. Myslela si, že po maturite to prejde. A prvé dva roky na vytúženej vysokej škole to tak aj vyzeralo. Štúdium masmédií v Prešove ju napĺňalo. V treťom ročníku sa dokonca dostala na Erasmus do Brna. „Ešte predtým, cez prázdniny, som cítila, že sa so mnou niečo deje. Hocikedy som sa rozplakala, bola som často smutná. Ako animátorke v detskom tábore sa mi stalo, že som sa pred deťmi z ničoho nič rozplakala. Nebolo to v poriadku. Myslela som si, že je to len nejaká moja precitlivenosť.“

Duševné choroby nie je vidieť a majú ich často ľudia, o ktorých by sme to na prvý pohľad ani nepovedali.Duševné choroby nie je vidieť a majú ich často ľudia, o ktorých by sme to na prvý pohľad ani nepovedali.
Duševné choroby nie je vidieť a majú ich často ľudia, o ktorých by sme to na prvý pohľad ani nepovedali.
Zdroj: archív D.B.
Celá

Ťažké časy

Najhorší polrok ju čakal práve v Brne, kde na ňu doľahla veľká ťažoba. „Nevedela som, čo mi je. Cítila som, že sa veľmi mením. Z extrovertného dievčaťa sa postupne stával opak. Bola som v medzinárodnom kolektíve, ale nevedela som vydržať medzi ľuďmi, cítila som sociálnu úzkosť. Cez deň v škole som sa pred spolužiakmi tvárila, že mi nič nie je. Večer som sa však zavrela do kúpeľne a tam som plakala. Prepadal ma pocit samoty a toho, že mi nikto nerozumie. Ja sama som si nerozumela!Vtedy som netušila, že je to depresia,“ spomína si Dominika na najťažšie časy.

Hnevala sa na seba, pretože zo začarovaného kruhu čiernych myšlienok v hlave sa nevedela dostať von. Blízki jej vraveli, že na tú školu asi len nemá. Odmalička bola naučená dosahovať výsledky, pocity obviňovania sa potom iba stupňovali. „Začala som sa spochybňovať, že neviem vydržať sama. Nikoho nemám, kto by ma podporil. Prerástlo to až do fyzických ťažkostí. Bolel ma žalúdok, nemohla som v noci spávať, kvôli čomu som potom nebola schopná chodiť do školy. Zhoršil sa mi prospech... “

Keď prežívala najťažšie chvíle života, bola štíhla. Navonok vyzerala, že  sa jej darí,  vo svojom vnútri sa veľmi trápila.Keď prežívala najťažšie chvíle života, bola štíhla. Navonok vyzerala, že  sa jej darí,  vo svojom vnútri sa veľmi trápila.
Keď prežívala najťažšie chvíle života, bola štíhla. Navonok vyzerala, že sa jej darí, vo svojom vnútri sa veľmi trápila.
Zdroj: archív D.B.

Keď sa v januári vrátila domov, musela si dorobiť niektoré predmety aj na Slovensku. „Asi mesiac som nevyšla z izby kvôli učeniu. To bola pre mňa posledná kvapka. Cítila som, že to už nezvládam. V marci pred dvoma rokmi som prvýkrát vyhľadala psychiatra.Povedal mi, že to vyzerá na pokročilú depresiu. Nastavil mi lieky a odporúčal spomaliť tempo. Varoval ma, že môj stav je dlhodobo rozvinutý a liečba preto môže trvať dlhšie,“ hovorí Dominika o časoch, keď si myslela, že si dá tabletku a všetko bude v poriadku. To sa však nestalo.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor