Ak musíte behať na malú každú polhodinu pri bežnom príjme tekutín, nebude to v poriadku. Popremýšľajte. Nie je toho v poslednom čase na vás priveľa? Stres môže vyvolať príznaky ako urgentné nutkanie na močenie, časté močenie počas dňa a nepríjemný pocit v podbruší. Ako a prečo sa prepája psychika a močový mechúr?
Aj zo zlej stravy
Močový mechúr môže podráždiť stresové jedenie, najmä vysoko spracovaných potravín, nekvalitný spánok, nedostatok odpočinku, ale aj fajčenie, nedostatočne kontrolovaný diabetes, nadváha, nesprávne stravovacie návyky či zlý pitný režim, priveľa stresu a psychická nerovnováha. Tieto faktory prispejú k poškodeniu citlivých nervových zakončení v močovom mechúre.
Tekutý okruh
Močový mechúr, ktorý sa nachádza v panve a je dôležitým svalovým orgánom s citlivým systémom nervov, funguje ako rezervoár moču. „Močenie je komplikovaný proces riadený miechou a mozgom na viacerých úrovniach. Mechúr vykonáva dve funkcie – uskladňovaciu a vyprázdňovaciu. Keď práve moč uskladňuje, pomaly sa napĺňa, nič nevypúšťa, a keď je plný, dáva signál do mozgu, že je plný a potreboval by vyprázdniť,“ vysvetľuje bratislavská urologička MUDr. Nikoleta Lédererová, že za normálnych okolností mozog dá na toalete signál mechúru, aby sa vyprázdnil. Stiahne sa a moč vypustí. Tento proces môžu narušiť nesprávne návyky i vyšší vek.
Jeden z piatich
Jedným z dôsledkov je hyperaktívny močový mechúr. Hyperaktívny močový mechúr je ochorenie chronického charakteru, ktoré postihuje všetky vekové kategórie. Stáva sa ešte bežnejším s vekom a postihuje 1 z 5 dospelých vo veku nad 40 rokov.
Príznaky hyperaktívneho močového mechúra majú tendenciu byť intenzívne fyzického charakteru, od náhleho nutkania na močenie až po únik moču a uháňanie do kúpeľne vo dne i v noci. Tento stav si môže vyžiadať daň aj na vašom duševnom zdraví.
Tipy pre zdravý mechúr:
- ak vám treba, choďte hneď
- pite priebežne, aj keď nie ste smädní
- kvalitne sa stravujte
- každý deň cvičte, ženy Kegelove cviky
- vysaďte korenisté a štipľavé jedlá
- obmedzte citrusy
- nefajčite
- obmedzte stres
Tlačí vás
Tak, ako sa vo svaloch krku a chrbta ukladá napätie, ak sedíte pri obrazovke počítača alebo sa hrbíte nad knihou, môže sa vyvinúť napätie svalu močového mechúra. Pri napätí sa stiahne, zúžia sa otvory močovej trubice, pošvy a konečníka tam, kde sa tieto svaly pretínajú a vytvárajú panvové dno. Týmto stiahnutím potom prispievajú k vzniku symptómov hyperaktívneho močového mechúra.
„Ľudia s hyperaktívnym močovým mechúrom nie sú schopní takmer nikdy vymočiť normálny objem moču. Signalizácia je ‚pokazená‘. Ich mechúr, hoci je naplnený na výrazne menší objem, ich núti močiť rovnako, akoby bol úplne plný. Títo ľudia preto močia veľmi často a nutkanie na močenie – urgenciu, väčšinou nedokážu vôľou potlačiť,“ hovorí urologička.
Stres to zhoršuje
Ak aj stres hyperaktívny močový mechúr primárne nespôsobí, jeho prejavy môže zhoršovať. „Pri strese sa produkujú v tele chemické látky, na ktoré reagujú orgány v našom tele. Srdce môže búšiť, hrdlo sa zvierať, niekto musí často na veľkú potrebu, iný má potrebu často močiť. Stres takto z dlhodobého hľadiska ovplyvňuje fungovanie celého tela,“ upozorňuje doktorka Lédererová.