MENU
zdravy-zivot

Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?

Nečakajte na prvé príznaky. Rakovina spí dávno pred nimi.

Súvisiace témy

Zdravý život

Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?

Desiatky rokov trvá, kým sa rakovina z nezhubného štádia prehupne do zhubného. Máte dosť času s tým niečo urobiť.

Slovensko je krajina, ktorá má druhý najvyšší výskyt rakoviny hrubého čreva na celom svete. „Päť percent Slovákov ochorie na rakovinu hrubého čreva počas svojho života, ak s tým nič neurobíme. Pred nami je už len Maďarsko," hovorí gastroenterológ MUDr. Tibor Hlavatý. Dôvodom je podľa neho kultúrny fenomén v spracovávaní mäsa a údenín, ktoré obsahuje veľa karcinogénov. Celkové štatistiky rakoviny sú na Slovensku alarmujúce. Rakovina hrubého čreva je druhý najčastejší typ rakoviny. U žien dominuje rakovina prsníka a u mužov je to rakovina pľúc. 

8 poslov predpovie rakovinu. Štvorku najviac ignorujete

Dlho spí

Podľa lekára trvá asi 15 až 20 rokov, kým sa rakovina hrubého čreva naplno vyvinie do zhubného štádia. „To nám dáva možnosť zasiahnuť preventívne a odstrániť nezhubné predštádiá," pokračuje. Prvý krok je podľa neho test na okultné krvácanie, ktorý má citlivosť na úrovni 70 až 80 %. Druhým spôsobom testovania, buď po pozitívnom prvom teste alebo priamo, je kolonoskopia, čo je podľa Hlavatého účinnejšia metóda. Potom už prichádza polypektómia, ktorá obsahuje už aj menší zákrok odstránenia nezhubného výrastku, tzv. polypu.

Pýtajte si test! Rakovina sa dá zachytiť v liečiteľnom štádiu

Prevencia zachráni

Kašlete na prevenciu? Aj bez akýchkoľvek príznakov sa rýchly test oplatí. Stačí pritom absolvovať preventívnu prehliadku, ktorá eliminuje neskoršie štádiá pri náhodných vyšetreniach. Podľa gastroenterológa preventívny skríning má určite význam. Uskutočňuje sa od roku 2011 a zaviedol sa aj pozývací skríning. Cieľom podľa gastroenterológa je, aby sa ľudia nad 50 rokov testovali každé dva roky.

Čítajte aj: 

Čo si počať pri zápale slepého čreva? Naozaj ho vyvolá škrupinka? Čítajte v novom čísle časopisu Zdravie. V predaji od 24. januára 2020. 

Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?
Zdroj: Zdravie

Rakovina hrubého čreva

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor