MENU
zdravy-zivot

Tanier plný vitamínov: Blesková POLIEVKA, ktorú milujú aj deti!

Vegetarian,Autumn,Pumpkin,And,Carrot,Soup,With,Cream,,Seeds,And
Zdravý život

Tanier plný vitamínov: Blesková POLIEVKA, ktorú milujú aj deti!

Uvaríte ju z hŕstky surovín a za pár minút. Chutí fantasticky! Recept máme z redakcie Dobré jedlo.

Mrkvovo- batátová polievka s pomarančom

4 PORCIE PRÍPRAVA 10 MINÚT VARENIE 15 MINÚT

Potrebujete:

 • maslo
 • 1 cibuľa
 • 1 zväzok koriandra
 • 2 batáty (ak doma nemáte, použite klasické zemiaky, alebo viac mrkvy a 1 klasický zemiak)
 • 2 mrkvy
 • 2 šálky zeleninového vývaru (môže byť bio bujón)
 • šťava z 1 pomaranča
 • štipka mletého muškátového orieška (alebo kurkumy)
 • trocha čierneho a bieleho sezamu (môžu byť tekvicové, slnečnicové semiačka alebo nasekané orechy)

Postup: 

 1. Na masle si opražíme cibuľku nakrájanú nadrobno. Pridáme koriander, mrkvu a batáty. Chvíľku orestujeme, osolíme a okoreníme. Zalejeme zeleninovým vývarom a varíme, kým zelenina nezmäkne. 
 2. Keď je polievka hotová, zeleninu rozmixujeme. Dochutíme muškátovým orieškom a šťavou z pomaranča. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor