MENU
zdravy-zivot

Čo nezjete, nevyhadzujte. Netušíte, čo všetko sa dá efektívne využiť!

sonická masáž
Zdroj: shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Čo nezjete, nevyhadzujte. Netušíte, čo všetko sa dá efektívne využiť!

Niektoré potraviny majú hneď dvojitú silu. Sú zdraviu prospešné a tiež slúžia ako vhodná prevencia pred chronickými ochoreniami. Na druhej strane pôsobia blahodarne aj na telo a pokožku zvnútra aj zvonku.

Kozmetika zo špajze

Domáce masky sú účinné na problematickú pleť.Domáce masky sú účinné na problematickú pleť.
Domáce masky sú účinné na problematickú pleť.
Zdroj: Shutterstock

Po zdravej a krásnej pleti túži každá žena. Na to, aby ste ju mali naozaj sviežu a vypnutú, vám netreba drahú kozmetiku. Stačí sa pozrieť do chladničky alebo kuchynskej poličky.

Jedlo konzumujeme primárne s cieľom zasýtiť sa a mať z neho pôžitok. Na to, aby sme boli zdravé a vyhli sa ochoreniam, musíme prijímať dostatočne výživnú a pestrú stravu. Tá by mala obsahovať dostatok živín potrebných pre naše telo a energiu.

Pre zdravie pleti jednoznačne prispieva aj zdravý jedálniček založený na kvalitnej a výživnej strave plnej vitamínov a minerálov. To čo jete, prezrádza stav vašej pokožky. Ak prijímate veľa cukru, bielej múky, alkoholu, jete vyprážané a mastné jedlá, ukáže to vaša tvár.Vyrážky, akné, popraskané žilky, suchá a mdlá pleť sú zrkadlom vášho jedálnička. Takže začať treba úpravou stravy.

A čo tak využiť jedlo efektívne a znásobiť jeho silu aj inak. V niektorých potravinách sa skrývajú naozaj tak účinné látky, že vedia pôsobiť na telo aj zvonku ako kozmetické prípravky. Majú silu čistiť, hydratovať a vyživovať pokožku.

A zároveň môžete byť aj ekologické. Ak vám zostali zvyšky niektorých potravín doma po varení alebo pečení, alebo sú pred dátumom spoterby a nestíhate ich skonzumovať, nevyhadzujte ich a efektívne zrecyklujte.

Na ďalších stranách nájdete potraviny, ktoré môžete použiť na výrobu domácej kozmetiky:

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor