MENU
zdravy-zivot

Takto NIE! 5 omylov v stravovaní, s ktorými sa kíl zbavíte ťažko

Nenechajte sa oklamať diétami, ktoré sú dlhodobo neudržateľné a nezdravé.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Takto NIE! 5 omylov v stravovaní, s ktorými sa kíl zbavíte ťažko

K štíhlej a zdravej postave vedie dlhá cesta. Nenechajte sa oklamať diétami, ktoré sú dlhodobo neudržateľné a nezdravé.

Prísne redukčné diéty pri chudnutí síce pomôžu, ale môžu neraz spôsobiť aj únavu, vypadávanie vlasov, či dokonca depresie alebo zníženie srdcového tepu. Navyše, dlhodobo sú neudržateľné. Čomu sa je preto lepšie vyhnúť? 

Vynechávanie jedál

Odpustite si raňajky či večeru? V snahe schudnúť sa vám to nemusí vyplatiť. Vynechávanie večere je stále veľmi populárny spôsob, ako schudnúť. U mnohých však tento spôsob zhadzovania prebytočných kíl vedie k tomu, že si síce nedajú večeru, ale do kuchyne ich hlad privedie v neskorých nočných hodinách. Vtedy zjedia toho oveľa viac či v podstatne menej zdravej forme, ako keby si pripravili nutrične hodnotnú večeru.

Namiesto vynechania večere je lepšie večerať skôr. Posledné jedlo si dajte ideálne 3 až 4 hodiny pred spaním, aby mal žalúdok dostatok času na jeho strávenie.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor