MENU
zdravy-zivot

Takto NIE! 5 omylov v stravovaní, s ktorými sa kíl zbavíte ťažko

Nenechajte sa oklamať diétami, ktoré sú dlhodobo neudržateľné a nezdravé.
Zdravý život

Takto NIE! 5 omylov v stravovaní, s ktorými sa kíl zbavíte ťažko

K štíhlej a zdravej postave vedie dlhá cesta. Nenechajte sa oklamať diétami, ktoré sú dlhodobo neudržateľné a nezdravé.

Prísne redukčné diéty pri chudnutí síce pomôžu, ale môžu neraz spôsobiť aj únavu, vypadávanie vlasov, či dokonca depresie alebo zníženie srdcového tepu. Navyše, dlhodobo sú neudržateľné. Čomu sa je preto lepšie vyhnúť? 

Vynechávanie jedál

Odpustite si raňajky či večeru? V snahe schudnúť sa vám to nemusí vyplatiť. Vynechávanie večere je stále veľmi populárny spôsob, ako schudnúť. U mnohých však tento spôsob zhadzovania prebytočných kíl vedie k tomu, že si síce nedajú večeru, ale do kuchyne ich hlad privedie v neskorých nočných hodinách. Vtedy zjedia toho oveľa viac či v podstatne menej zdravej forme, ako keby si pripravili nutrične hodnotnú večeru.

Namiesto vynechania večere je lepšie večerať skôr. Posledné jedlo si dajte ideálne 3 až 4 hodiny pred spaním, aby mal žalúdok dostatok času na jeho strávenie.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor