MENU
rodina-a-tehotenstvo

Takto sa šíri chrípka! 7 vecí, na ktoré sa pri chorobe zamerajte, aby ste sa nenakazili

V domácnosti, ale aj v práci. Kde všade sú zdroje nákazy?
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Takto sa šíri chrípka! 7 vecí, na ktoré sa pri chorobe zamerajte, aby ste sa nenakazili

V domácnosti, ale aj v práci. Kde všade sú zdroje nákazy? Možno i tam, kde by ste ich vôbec nečakali.

Prevencia na prvom mieste

Keď zúri chrípkové obdobie, máte pocit, že baktérie na vás číhajú z každej strany. Ak nechcete ochorieť, okrem posilňovania imunity sa zamerajte tiež na to, aby ste chorobe zabránili preniknúť. A je jedno, či je chorý niekto z blízkych alebo kolega v práci. Stačí dodržať pár pravidiel, a riziko, že sa nakazíte dokážete výrazne minimalizovať. Pritom ide o bežné každodenné veci v okolí, nad ktorými sa zväčša nezamýšľate, že by mohli byť zdrojom nákazy. 

Stáva sa vám často, že keď ochorie jeden v domácnosti, tak napokon ochorejú všetci? A prinesiete si zakaždým v období chrípok a nádch niečo aj vy z práce domov? Nemusí to tak byť. Odborníci z WebMD upozorňujú, že správnym čistením a dezinfikovaním problémových miest ochránite nielen seba, ale tiež príbuzných od nepríjemných bacilov. 

Pozrite si miesta a veci, na ktoré by ste si mali dať pri chorobe pozor. Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor