MENU
zdravy-zivot

Tajomstvo vajíčok odhalené: Sú dôležité pre mozog aj pre krvný tlak. Čo ešte?

Vajcia.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdravý život

Tajomstvo vajíčok odhalené: Sú dôležité pre mozog aj pre krvný tlak. Čo ešte?

Veľká noc je tradične spojená s mnohými symbolmi a zvykmi, ako je veľkonočný baránok, tradičné pečenie a samozrejme, vajcia. Okrem toho, že sú súčasťou mnohých veľkonočných tradícií a pokrmov, sú tiež skvelým zdrojom živín a majú množstvo zdravotných výhod.

Vajcia sú považované za jedny z najvýživnejších potravín, ktoré môžeme konzumovať. Sú plné bielkovín, vitamínov a minerálov, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné.

Jedno vajce obsahuje približne 6 gramov bielkovín. Tie sú základnou stavebnou jednotkou buniek, sú nevyhnutné pre rast a opravu tkanív, taktiež pomáhajú udržať si svalovú hmotu a zlepšiť metabolizmus.

Vajcia sú tiež bohaté na vitamíny a minerály, ako napríklad vitamín A, K, D, vitamín E, vitamín B12, železo a zinok. Vitamín D a vápnik, ktoré sú tiež obsiahnuté v žĺtku vajíčka, sú dôležité pre zdravie kostí a zubov. Déčko tiež pomáha pri absorpcii vápnika a fosforu. Vitamín E je antioxidant, ktorý chráni naše bunky pred poškodením, zatiaľ čo vitamín B12 je dôležitý pre tvorbu červených krviniek a fungovanie nervového systému.

Železo, zinok selén a fosfor sú nevyhnutné pre tvorbu hemoglobínu, udržanie zdravia imunitného systému, dôležité sú aj pre zdravie kostí, svalov a krvi. Vitamín A je dôležitý pre zrak a imunitu, biotín zase pomáha pri tvorbe keratínu, ktorý tvorí vlasy, nechty či pokožku a udržuje ich zdravie.

Vajcia obsahujú tuky, ale väčšinu z nich tvoria zdravé tuky. Obsahujú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie nášho tela a pomáhajú pri absorpcii niektorých vitamínov.

Ďalšie benefity vajíčok nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor