MENU
zdravy-zivot

Tajomstvo ružovej čokolády. Má bližšie k horkej než bielej sestre

Ak ste doteraz podozrievali výrobcov, že ružová čokoláda je len zafarbená odroda bielej, ste na veľkom omyle.
Zdravý život

Tajomstvo ružovej čokolády. Má bližšie k horkej než bielej sestre

O zdravotných benefitoch čokolády dnes nepochybujú ani odborníci. Dôležitý je vysoký podiel kakaovej sušiny. A ten má, prekvapivo, aj ružová čokoláda.

Viac ako 10 rokov trvalo v švajčiarskej svetoznámej čokoládovni, kým vyvinuli úplne nový druh čokolády. Ružovú! Možno ste už na ňu narazili aj vy, ale rovnako ako mnohí iní ste si pomysleli, že toto veru s čokoládou nemá nič spoločné a isto ide len o fintu na zákazníkov, ktorým predajú na ružovo zafarbenú stuženú polevu. Ide však o skutočne kvalitnú čokoládu vyrobenú z kakaových bôbov!

 Uverili ste mýtu, že čím tmavšia čokoláda, tým lepšia? Je to inak

Rubínová pochúťka je štvrtá do série

Nevšedný odtieň rubínovej farby, rovnako ako príchuť pripomínajúca maliny, sa v tomto type čokolády vyskytuje celkom prirodzene a bez umelých prísad. Tajomstvo ružovej čokolády spočíva v unikátnom výrobnom procese, počas ktorého sa z kakaových bôbov odrody Ruby uvoľňuje prirodzená chuť bobuľovín a zároveň vyniká jedinečný farebný tón. Ide o najväčšiu novinku vo svete čokolády od objavenia bielej varianty pred 80 rokmi. Rubínová pochúťka sa po svojom uvedení v roku 2017 postavila po bok k čokoláde horkej, mliečnej a bielej. 

7 signálov prezradí, čo práve chýba vášmu telu. Doplňte to!

Zdravej kakaovej sušiny obsahuje naozaj dosť

Výrobné tajomstvo nechcú Švajčiari prezradiť, no pomaly sa odhaľuje. Každý kakaový bôb je totiž po rozlomení ružový, no v procese spracovania stmavne. Je pravdepodobné, že pri ružovej čokolády sa fermentácia výrazne skráti a farba sa konzervuje kyselinou citrónovou. Nečakajte preto klasickú čokoládovú chuť. Nie je horká, mliečna ani sladká - je viac ovocná, ale názor si musí urobiť každý sám. Ružovú čokoládu dostanete samostatnú, ale aj na koláčikoch, sušienkach či nanukoch. 

A že ide naozaj o kvalitnú čokoládu, dosvedčuje aj jej zloženie. Kým mliečna čokoláda musí obsahovať aspoň 25% kakaovej sušiny a horká minimálne 35%, ružová jej obsahuje až 47% a biela žiadnu. No a o prospešnosti čokolády na zdravie, samozrejme v menšom množstve, ste už isto počuli. 

RECEPT: Rýchly čokoládový koláč, z ktorého nepriberiete

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia