Rozhodujúcim faktom, kedy pridať bylinky do jedla, je, či ich máte čerstvé, sušené, mrazené či v inak upravenej forme.
Sušené byliny potrebujú prejsť varom, čerstvé určite nie, pretože tým ich aróma i chuť zaniká. To platí aj pre mrazené rastliny. Preto ich do pokrmu pridávajte až na konci varenia, keď už je jedlo hotové a odstavené z plameňa.
Výnimkou môže byť, keď zapekáte jedlo s viacerými vrstvami, napríklad obľúbené lazane. Čerstvé bylinky môžete pridať medzi jednotlivé vrstvy pred pečením, nikdy však nie navrch, pretože by sa spálili.
1. Petržlenová vňať
Nie každému chutí, ale každý o nej vie, že je bohatá na vitamíny a má jedinečnú arómu. Pridáva sa v prvom rade do polievok, nátierok, k zemiakom či k duseným jedlám i rybám. Bez problémov ju môžete mať poruke celý rok, pretože porastie v črepníku na svetlom a teplom mieste. Prípadne si ju môžete zmraziť a s mrazenou vňaťou môžete pracovať rovnako ako s čerstvou. Do jedla ju vždy pridávajte, keď už je dovarené, ale stále horúce. So sušenou bylinkou môžete jedlo aj variť. Bude mať dostatok času, aby uvoľnila vôňu i chuť.
TIP: Do vývaru pridajte nasekanú čerstvú vňať, až keď je polievka dovarená a horúca. Vzhľadom na dlhé varenie pridávajte sušenú vňať pred koncom varenia a mierne povarte.
Petržlenová vňať má silné antibiotické a antiseptické účinky. Výborne podporuje imunitu, aj pevnosť kostí. Petržlenové maslo by preto mali jesť najmä ženy v menopauze, ktorým hrozí osteoporóza. Aj mladšie ženy ho však ocenia, najmä preto, že upravuje nepravidelnú menštruáciu.
Vedeli ste?
Petržlen je hlavnou ingredienciou do „slimačieho“ masla. Francúzi ho vyrábajú tak, že do 125 g masla pridajú: 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy, 2 lyžice nasekanej petržlenovej vňate, cesnak podľa chuti, morskú soľ a mleté čierne korenie. Rozmixujú a dajú schladiť. Tradične ho nechajú roztopiť na horúcich slimákoch, ale vy ho môžete pridať aj ne pečené kurča alebo ryby.