„Ilju som sa spýtala, či chce kašu, a on odvetil áno. Takmer som spadla z nôh, lebo som to vôbec nečakala. Dovtedy totiž nepovedal žiadne slovo a ak sa občas vôbec vyjadril, boli to len ťažko definovateľné zvuky.

Odrazu to bol zmysluplný súhlas,“ opisuje Bratislavčanka Manon Genčíková (37) prekvapujúci moment, čo nastal krátko po tom, ako synovi začala pridávať tabletky karnozínu.

Váhanie

Ilja mal vtedy takmer päť rokov. Od narodenia trpel hypotóniou, ktorá mu oslabuje svaly, nevedel sa postaviť, nerozprával.

„On sa ani nezaujímal o ľudí v okolí a hral sa najradšej sám. Zaujať ho však vedeli blikajúce svetlá v reklamách či točiace sa kolieska. Lekári mali podozrenie na autizmus,“ rozpráva pani Manon o svojom jedinom synovi.

Tak ako mnohí iní, i ona hľadala pomoc okrem lekárov aj v knihách i na internete, počúvala aj rôznorodé rady, no nad väčšinou z nich len mávla rukou.

„Nechcela som ho trápiť hladovkou alebo ho kŕmiť preparátmi, o ktorých som netušila, z čoho pochádzajú,“ naznačuje, čo jej radili na liečbu autizmu.

O karnozíne jej povedala priateľka, ktorá bola na vyšetrení u českého lekára Michaela Kučeru.

„Vraj nejakým prístrojom zisťuje kondíciu samotných buniek a ich správny stav nastavuje aj pomocou karnozínu. Váhala som, či to vyskúšať. Potom som si však pozisťovala, kto je a čo robí doktor Kučera, a zistila som, že ten človek už má niečo za sebou. Priznávam však, že keď som s Iljom k nemu šla, bola som obozretná,“ netají istú dávku skepticizmu.

Po diagnostike Iljovho stavu pomocou špeciálneho počítačového programu však prišlo povzbudivé prekvapenie.

„Viete, že máte typického autistu?“ spýtal sa MUDr. Kučera mamičky zaskočenej správnym úsudkom, ktorý vyčítal z nejakých grafov. „Ja som mu pritom o Iljovom možnom autizme nehovorila nič. Skôr som si myslela, že karnozín by mohol pomôcť jeho hypotónii.“

Karnozín

Čo sa vlastne skrýva za tajomným názvom karnozín? „Je to vo svojej podstate látka, ktorú máme v sebe a ktorá pomáha vytvárať v bunkách energiu a zároveň ich regenerovať. Pritom sa stará tiež o to, aby, laicky povedané, bunky medzi sebou komunikovali, a tak zabezpečili automatické fungovanie nášho organizmu,“ vysvetľuje zjednodušene Sefo Raclavský z bratislavskej ambulancie, ktorá sa zameriava na liečbu touto látkou.

Karnozín si pritom každá bunka produkuje podľa potreby, no len toľko, aby ho aj sama spotrebovala.

„Do tridsiatky s tým organizmus zväčša nemá problém, neskôr už kapacita výroby nestačí a poškodené, neopravované bunky začínajú spôsobovať problémy. Môžeme si teda pomôcť doplnením karnozínu do výživy.“

Od kozmonautov

Karnozín pritom nie je novodobý vynález. Jeden z ruských vedcov ho v ľudskom organizme objavil už pred vyše sto rokmi. „Pri jeho výskume sa zistilo aj to, že karnozín má dokázateľné regeneračné vlastnosti, čo sa začalo pred polstoročím využívať v kozmickom výskume. Kozmonauti sú totiž vystavení pomerne vysokému stresu, čo pri dlhodobom pôsobení poškodzuje bunky, a teda celý organizmus,“ vysvetľuje doktor Kučera.

Už v časoch, keď pôsobil ako vojenský lekár, sa venoval výskumu samoregulácie organizmu.

Vďaka tomu sa dostal do kontaktu s ruskými vojenskými špecialitami, ktorí robili kozmický výskum. Pri tejto spolupráci sa dozvedel nielen o karnozíne, ale podieľal sa aj na tvorbe programu, pomocou ktorého sa dá zmerať veľkosť stresu, stav napätia v organizme i výkonnosť buniek a zároveň ich schopnosť regenerácie.

„Je to zatiaľ jediná metóda, ktorá to dokáže. Vďaka tomuto meraniu vieme, či treba zlepšiť v bunke výkon alebo regeneráciu, a tým vlastne aktivovať jej autonómnu činnosť. Karnozín ako prirodzený regulátor v tom hrá dôležitú úlohu.“

Keď experimentálne „kozmickú“ diagnostiku vyskúšali aj na autistoch, zistili, že ich vnútorné systémy medzi sebou nekomunikujú, preto je ich vnútro zaťažene ustavičným stresom.

„Pri tom permanentnom boji bunkám neostáva čas na oddych a obnovu.

Pripomína to zacyklený počítač, kde príkaz cirkuluje v obmedzenom, trošku poškodenom, priestore a nedokáže informáciu posunúť ďalej. Občas pritom na opravu stačí iba malé pohnutie myšou či ťuknutie do klávesnice. Pre autistov môže byť takým ťuknutím aj karnozín,“ prirovnáva doktor Kučera a dodáva, že diagnostika takto pomáha odstraňovať aj mnoho iných chorôb.

Vesmírna diagnostika pritom vôbec nie je pre človeka zaťažujúca. Na ruky a nohy dostane štyri štipce napojené na počítač.

Potom päť minút sedí čo najpokojnejšie. Výsledkom je papier s niekoľkými krivkami pripomínajúcimi výstup z EKG a ďalšími hodnotami, ktoré neodborníkovi nehovoria nič.

Lekárovi však stačí krátky pohľad a vidí, že autistický chlapček, ktorého práve doviedli rodičia, má index stresu na hodnote tisícsedemsto. Normálna hladina je pritom v rozmedzí päťdesiat až stopäťdesiat jednotiek.

„Ilja mal pri prvom vyšetrení pred vyše rokom túto hodnotu stresu okolo sedemsto. Teraz je to číslo sedemdesiatpäť. Doktor Kučera sa smeje, že dirigent je pripravený a záleží už len na orchestri, ako bude hrať,“ teší sa pani Manon, presvedčená, že sa tak stalo hlavne vďaka karnozínu.

„Od prvých dní, čo sme mu ho začali podávať, sme totiž videli nie kroky, ale skoky v jeho vývoji.Predtým bol poobede už bez energie a taký unavený, že zaspal. “

„Po karnozíne spánok nepotreboval, poobede nespí doteraz a je omnoho živší. Po pár týždňoch sa sám postavil a ja som v úžase nevedela, ako zareagovať. .“

„Dovtedy maximálne kľačal. Odrazu sa zmenilo i jeho sociálne správanie, už nechce byť sám, ale doslova si nás žiada, aby sme boli pri ňom a hrali sa s ním. A keď povedal prvýkrát mama, povedala som si, že i keby už nič viac nedosiahol, táto skúsenosť stála za to.“