MENU
zdravy-zivot

Syr halloumi je ideálna pochúťka na letnú grilovačku. Vychutnajte si ho TAKTO

In,Summer.,A,Nice,Couple,Prepares,A,Bbq,To,Welcome
Zdravý život

Syr halloumi je ideálna pochúťka na letnú grilovačku. Vychutnajte si ho TAKTO

Oteplenie nás vyháňa do záhrad. Ako inak si vychutnať príjemné chvíle s rodinou a priateľmi ako pri dobrom jedle? Ohúrte na grilovačke a pripravte si tento vynikajúci syr.

Pozvali ste na záhradnú párty rodinu a priateľov, a chcete ich prekvapiť niečim výnimočným a chutným. Aby odchádzali spokojní, pripravte im lahodný a zdravý syr halloumi. Fantázii sa medze nekladú a môžete z neho urobiť hneď niekoľko chodov. Inšpiráciu na recept a tipy, ako použiť tento syr sme získali z redakcie Dobré jedlo.

Syr z Cypru

Halloumi sa dá pripraviť na rôzne spôsoby.Halloumi sa dá pripraviť na rôzne spôsoby.
Halloumi sa dá pripraviť na rôzne spôsoby.
Zdroj: Shutterstock

Cyperčania ho používajú do slaných koláčov, cestovín, do polievok či s vajíčkami. Keďže má vysoký bod topenia, je ako jeden z mála syrov vhodný na tepelnú úpravu bez toho, aby sa na povrchu roztiekol. Keďže ostáva pevný, je vhodný aj na vysmážanie, grilovanie či prípravu špízov.

Je ľahko stráviteľný a zdravý, a preto o jeho zdravotných benefitoch nemôžeme pochybovať. Ako iné mliečne produkty, je bohatý na vápnik potrebný pre kosti a významný zdroj bielkovín pre rast svalov. Je plný vitamínov A, B, D a minerálnych látok. Znižuje riziko cukrovky a slúži ako prevencia pred kardiovaskulárnymi chorobami. Vďaka obsahu tuku vie na dlhšiu dobu zasýtiť, a preto je vhodný aj pri chudnutí. Je to hotový zázrak. 

Ako pripraviť halloumi nájdete na ďalšej strane>>>

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor