MENU
zdravy-zivot

Syntetické farbivá sa môžu do tela dostať aj pri holení

Syntetické farbivá sú zložkami prípravkov bežného života, takže ich prijímame dlhé roky a opakovane. Vedcov aktuálne znepokojujú azofarbivá a trifenylmetánové farbivá.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Syntetické farbivá sa môžu do tela dostať aj pri holení

Syntetické farbivá v niektorých kozmetických prípravkoch a sladkostiach sa môžu dostať do krvného obehu a ovplyvniť naše zdravie. Upozorňujú na to výskumníčky Slovenskej technickej univerzity.

Výskumníčky Slovenskej technickej univerzity, ktoré skúmali prienik dvoch druhov syntetickej modrej do živých štruktúr organizmu, upozorňujú, že syntetické farbivá v niektorých kozmetických prípravkoch a sladkostiach sa môžu dostať do krvného obehu a ovplyvniť naše zdravie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa univerzity Andrea Hajdúchová. Výsledky výskumu publikoval aj časopis Food and Chemical Toxicology.

PO HOLENÍ A DEPILOVANÍ

Kolektív výskumníkov sa zameral na kožný a slizničný prienik zdravotne kontroverzných trifenylmetánových farbív. Predovšetkým šlo o často používanú Brilantnú modrú, ktorá sa na obaloch kozmetiky označuje kódom CI 42090 a na obaloch potravín E133.

Pracovníci skúmali aj Patentnú modrú s kódom CI 42051, respektíve E131. Cez nepoškodenú pokožku farbivá do živých štruktúr organizmu neprenikali, a to ani vtedy, keď na ňu pôsobili 24 hodín. Inak tomu bolo, keď bola bariérová vrstva pokožky narušená bežným holením či depilovaním.

.Najvýraznejší prienik farbív do živých vrstiev kože vedci zaznamenali pri používaní prípravkov obsahujúcich lieh. Ten sa nachádza napríklad v niektorých pleťových vodách, krémoch a v géloch po holení.

NACHÁDZA SA AJ V CUKRÍKOCH

Výskumníčky hodnotili aj prienik farbív zo slín cez povrch jazyka počas lízania lízaniek a tvrdých cukríkov. Ako difúznu membránu použili sliznicu z prasacieho jazyka, čo je podľa dostupných informácií svetová priorita v týchto štúdiách. Aj keď množstvá vstrebaných farbív neboli veľké, vzhľadom na tenké a mimoriadne prekrvené tkanivo jazyka je ich prienik do krvného obehu znepokojujúci, tvrdia výskumníčky.

Syntetické farbivá sú zložkami prípravkov bežného života, takže ich prijímame dlhé roky a opakovane. Vedcov aktuálne znepokojujú azofarbivá a trifenylmetánové farbivá. Diskutuje sa o ich obsahu v potravinách, no malá pozornosť sa venuje týmto farbám v prípravkoch pôsobiacich na pokožku a sliznicu, upozorňujú výskumníčky.

Zatiaľ čo v tráviacom trakte sa farbivá čiastočne degradujú a zneškodňujú, pri prieniku do živých štruktúr kože sa dostávajú do krvného obehu. To môže mať podľa Jarmily Hojerovej z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU závažnejšie dôsledky pre zdravie.

„Závery výskumu považujeme za varovné, najmä s ohľadom na frekvenciu použitia kozmetiky po holení mužmi a prípravkov po depilovaní ženami, ako aj lízaniek a cukríkov predovšetkým najzraniteľnejšou skupinou populácie - deťmi," vysvetľujú výskumníčky Jarmila Hojerová a Marianna Lucová. Používanie týchto farbív v kozmetike určenej na ošetrenie narušenej pokožky, rovnako ako v tvrdých sladkostiach by mali zodpovedné orgány Európskej únie prehodnotiť, uzatvárajú výskumníčky.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor