MENU
rodina-a-tehotenstvo

Syndróm prázdneho hniezda trápi mnohé mamy. Čo robiť, keď sa deti osamostatnia?

Odchod detí z domu môžu mamy často niesť veľmi ťažko.
Rodina a tehotenstvo

Syndróm prázdneho hniezda trápi mnohé mamy. Čo robiť, keď sa deti osamostatnia?

Keď sa deti osamostatňujú, začína pre ne nová etapa, rovnako aj pre rodičov. V podstate zo dňa na deň zostanú sami. A to je často kameň úraz.

Čo je syndróm prázdneho hniezda? Vzniká, ak sa rodič nevie vyrovnať s odchodom dieťaťa z domu, nie je schopný tento fakt prijať. Bytostne sa to dotýka najmä matiek. „Keď deti vyrastajú, veľa žien vidí zmysel svojej vlastnej existencie v starostlivosti o rodinu,“ vysvetľuje psychologička PhDr. Elena Brozmanová. „Zrazu sa puto pretrhne, deti si chcú budovať vlastný život. Pre matku ostane svet prázdny, nevie si nájsť inú alternatívu plnohodnotného života.“ 

1. Neduste ich

V žiadnom prípade sa však nemôže stať základným zmyslom života to, či deti prídu na návštevu! Určite ich ustavične nepozývajte na obed či kávu. Niekedy vidieť u matky priam patologickú závislosť. Opusteného hniezda sa doslova desí. Tento typ žien svojim správaním často vyvoláva u detí pocit viny a zrady. Pokazia život sebe i svojim ratolestiam. Dcéra či syn potom síce žijú mimo svojej rodiny, ale väzba je taká silná, že nie sú schopní venovať všetky city partnerovi a vlastným deťom. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor