MENU
rodina-a-tehotenstvo

Syndróm Petra Pana: Keď muži nechcú dospieť. Nová norma alebo choroba?

Psychická nezrelosť a duševná mladosť sú dve rôzne veci. Viete to odlíšiť?
Rodina a tehotenstvo

Syndróm Petra Pana: Keď muži nechcú dospieť. Nová norma alebo choroba?

Rozprávkový Peter Pan sa rozhodol nevyrásť. Syndrómom Petra Pana podľa terapeuta Dana Kileyho trpia mladí muži, ktorí odmietajú dospieť. Je to choroba alebo životný štýl?

Každé dieťa raz vyrastie, okrem jedného. Tak sa začína príbeh chlapca, ktorý pred dospelosťou ušiel do zázračnej Nekrajiny plnej zábavy a hier. Pôvabná rozprávka o dobrodružstvách večného chlapca, ktorú na začiatku dvadsiateho storočia napísal Škót J. M. Barrie, oslovila v knižnej i filmovej podobe generácie detí na celom svete. V osemdesiatych rokoch sa ňou inšpiroval americký psychoterapeut Dan Kiley. V knihe, ktorá sa okamžite stala bestsellerom, použil termín „syndróm Petra Pana“. Podľa neho ho majú ambiciózni mladí muži, ktorí nechcú prijať fakt, že sú dospelí.

Pozor na 40-ročného chlapca

Kiley tvrdí, že reálny Peter Pan sa podobne ako ten rozprávkový vyhýba zodpovednosti, má strach z pevných vzťahov, je neviazaný a roztopašný. Často to býva muž s perspektívnou kariérou, pyšný na nové naleštené fáro či drahý golfový výstroj, potrpí si na komfort a konzumný spôsob života. Často býva  emocionálne chladný narcista, ktorý sa riadi heslom, čo môžeš spraviť dnes, odlož na zajtra. A napokon aj tak presunie zodpovednosť na plecia svojej partnerky, ktorá mu slúži ako náhrada za matku. Až do chvíle, kým nebude chcieť od neho viac ako nezáväzný sex a zábavu. Témy manželstvo a rodina sú totiž preňho tabu.

Ilúzia mladosti v trende

Filozof Friedrich Nietzsche v knihe Tak hovorí Zarathustra spomína dieťa v mužovi, ktoré sa chce hrať. Dnešní Petrovia Panovia však nedospelosť neskrývajú vo svojom vnútri, naopak. Vo veľkých mestách pribúda mužov, ale aj žien, pre ktorých sa syndróm Petra Pana stáva priam životným štýlom.

Ich túžba nevyrásť sa mení na túžbu ostať mladým. Nemusia to byť len dobrovoľní singlovia, ktorí sa z pohodlnosti či nedostatku zodpovednosti nehrnú do pevného zväzku. Patria sem aj ľudia, ktorí sa nechcú vzdať vonkajších symbolov mladosti. Za ich správaním sa dajú vystopovať rôzne príčiny: rebélia proti predošlej generácii, psychická nezrelosť a nevyrovnanosť so starnutím, ale aj nekritická strata sebakontroly.

Koniec generačných sporov 

Alebo patríte skôr ku skupine profesionálne mladých ľudí, v angličtine známych ako „grups“? Títo muži a ženy sa nevyhýbajú zodpovednosti, mnohí z nich dokonca majú deti. Rodičovskú rolu nevnímajú ako koniec mladosti, skôr naopak: ako šancu ďalej žiť na plné obrátky. Na inline korčuliach skúšajú jazdiť nie preto, aby to naučili svoje deti, ale preto, že ich to baví. Generačným konfliktom sa vyhýbajú, kde sa len dá. 

Čoho sa „grups“ najviac boja? Toho, že raz budú takí ako ich otcovia a matky. Desí ich myšlienka, že budú musieť prijať taký model dospelosti, ktorý teraz odmietajú. Dospelosť, z ktorej sa vytratilo všetko detské.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia