MENU
zdravy-zivot

Skrytá príčina nevyspatosti: Syndróm nepokojných nôh začína nenápadne

Syndróm nepokojných nôh súvisí aj s hormónmi. Môže sa zvýrazniť v tehotenstve.
Zdravý život

Skrytá príčina nevyspatosti: Syndróm nepokojných nôh začína nenápadne

Trpí ním viac ľudí ako na cukrovku, mnoho ľudí ho však ignoruje a nelieči. Príčina však môže byť vážna.

Lieky zo skupiny dopamínové agonisty, ktoré sa používajú pri liečbe Parkinsonovej choroby, znižujú príznaky syndrómu nepokojných nôh (SNN). Poruchou centrálneho nervového systému, ktorého súčasťou je vôľou neovládateľné a nepotlačiteľné nutkanie pohybovať končatinami, trpí na Slovensku asi 100-tisíc ľudí. Lekári SNN nevedia vyliečiť, pacientom a pacientkam sa preto snažia potlačiť príznaky ochorenia, ako je nespavosť, stavy náladovosti alebo bolesť nôh.

Máte príznaky? 

Človek so syndrómom nepokojných nôh cíti v nohách mravčenie, svrbenie, končatiny mu tŕpnu, pália až bolia. Príznaky sa objavujú alebo stupňujú večer a v noci, najmä pri odpočinku. Ochorenie postihuje podľa rôznych štatistík 5 - 15 percent populácie.
 
Týmto syndrómom trpí na Slovensku viac pacientov ako na cukrovku," uviedol neurológ Peter Valkovič. Podľa jeho slov, napriek častému výskytu, zostáva syndróm nepokojných nôh často neodhalený a nesprávne liečený. „Syndróm možno liečiť aj liekmi s obsahom účinnej látky pramipexol, ktoré v centrálnom nervovom systéme potláčajú nutkanie k pohybu a pomáhajú aj pri Parkinsonovej chorobe. Účinok pramipexolu spočíva v odstraňovaní príznakov a prejavov SNN, ako sú nepríjemné pocity a nutkanie v nohách, bolesť, nespavosť, každodenná únava a náladovosť,“ vysvetľuje lekár.

Štúdia o pôsobení pramipexolu po prvý raz preukázala, že táto účinná látka dokázateľne znižuje bolesť nôh skôr ako do piatich dní od začiatku liečby.

Nedajú vám v noci oddýchnuť vaše nohy? Pohovorte si o tom s neurológom.Nedajú vám v noci oddýchnuť vaše nohy? Pohovorte si o tom s neurológom.
Nedajú vám v noci oddýchnuť vaše nohy? Pohovorte si o tom s neurológom.
Zdroj: Shutterstock

Príčina v strave

Vznik syndrómu nepokojných nôh môže mať viac príčin. Pacienti a pacientky majú často nízku hladinu sérového železa - feritínu, príčinou ochorenia teda môže byť narušený metabolizmus železa v mozgu. Odborné štúdie dokazujú, že SNN má aj hormonálny základ, preto sa niekedy na určité obdobie objaví aj v čase tehotenstva. U mnohých ľudí však lekári zistili aj zníženú hladinu chemickej látky dopamín, ktorý je dôležitý na správne fungovanie pohybových schopností človeka.
 
Podľa Valkoviča sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov a jeho výskyt sa zvyšuje so stúpajúcim vekom. SNN nezapríčiňujú psychické faktory alebo stres, ale môžu jeho vznik podporiť. Prejavy ochorenia sa môžu zhoršovať aj vplyvom alkoholu alebo kofeínu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia