MENU
zdravy-zivot

Syndróm FOMO: Možno ním trpíte aj vy!

Ani si poriadne nerozbalíte darčeky  a už ich vešiate na sociálnu sieť?  Veď čo keby vám niečo ušlo?
Zdroj: profimedia.sk
Zdravý život

Syndróm FOMO: Možno ním trpíte aj vy!

Ani si poriadne nerozbalíte darčeky a už ich vešiate na sociálnu sieť? Veď čo keby vám niečo ušlo?

Keď dlhšie neskontrolujete, čo robia vaši známi, ste nervózni. Ustavične počítate palce, kto a kedy vám dal najavo, že sa mu páči váš príspevok. Musíte mať poruke mobil, tablet alebo počítač, aby ste vedeli, čo sa deje. Možno trpíte syndrómom fomo, strachom z toho, že vám niečo ujde. Nejde o novú diagnózu, príchod nových technológií len vytiahol staré problémy.

NEMÁTE ČAS?

Podľa odborníkov sa syndróm fomo týka prevažne vekovej kategórie od osemnásť do tridsaťtri rokov. V tomto období sa ešte len hľadáte. Neviete, kam chcete smerovať, a inšpiráciu hľadáte na sociálnych sieťach.

Či už ako študent, alebo pracujúci. Navyše, na bežný život nemáte čas, tak si ho prenesiete na sociálne siete. Žijete na nich doma, v práci, vonku, všade. Klikáte a kontrolujete, ako sa majú ostatní. Počká vás tu, čo ste zmeškali, a vyskočí, čo ešte môžete stihnúť.

KTO JE LEPŠÍ?

Predvádzať sa a porovnávať je ľudské. V niekom to drieme, iných to ovláda. Sociálne siete im prišli vhod. V súčasnosti je veľmi dôležité byť úspešným, prvým, mať niečo najkrajšie, najdrahšie, najväčšie... Ukázať svetu, že ste viac. „Ide o fenomén, ktorý sa v minulosti vyskytoval najmä v Amerike. Úspech je pre spoločnosť kľúčové slovo, ale dnes je to naozaj už trochu prehnané,“ mieni psychologička Elena Brozmanová.

Ohrozujú vás pocity smútku a depresie. Prečo si niekto môže dovoliť viac ako vy a kde robíte chybu? Ale nie všetko, čo sa objaví na sociálnych sieťach, musí byť pravda. Fotky možno upraviť, pravdu prikrášliť…

NESTÍHAM

Hoci žijeme v reálnom svete, technický pokrok posúva prežívanie do virtuálnej roviny. „Rýchly životný štýl nás ochudobňuje o intenzitu zážitku. Bežíme, aby sme boli prví, ale niekedy je dôležitejšia cesta ako cieľ,“ radí odborníčka.

Pri všetkých závislostiach ide o efekt pozitívneho zážitku. Niekto ho hľadá v alkohole, iný v kontrole statusov na sociálnych sieťach. Výsledok je rovnaký, ak svoju „dávku“ nedostanete, prepadnete stresu, nervozite, úzkostiam, objaví sa búšenie srdca... Niektorí sú odolnejší, iní menej. Chcete zistiť, či ste prepadli syndrómu fomo?

Spomeňte si, koľkokrát ste dnes skontrolovali statusy priateľov. Aspoň na pár dní v mesiaci, napríklad cez víkend, sa od sietí odpojte.

Názor odborníka

PhDr. Elena Brozmanová, psychologička

Syndróm FOMO: Možno ním trpíte aj vy!Syndróm FOMO: Možno ním trpíte aj vy!

Syndróm fomo je formou nelátkovej závislosti. Ide o vnútornú túžbu vedieť, čo sa deje, mať všetko pod kontrolou. Viaže sa na iné vnímanie času. Chcete byť niekde inde, ako v reálnom čase ste, chcete udalosti predbehnúť. Práve preto ustavične kontrolujete dianie na sieti. Konflikt medzi reálnym prežívaním a túžbami môže viesť až k patologickému stavu. K závislosti prispieva aj to, že technológie sa zdokonaľujú a internet môžete mať v mobile poruke dvadsaťštyri hodín denne. A je jedno, či sa len chcete pochváliť novým prsteňom, exkluzívnou dovolenkou, alebo ste zvedaví a potrebujete vidieť, že niekto na vás myslí, je s vami v kontakte.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor