MENU
zdravy-zivot

Syndróm chronickej únavy: 7 príznakov, ktoré si zamieňate s niečim iným

Únava nie je jediný príznak nebezpečného syndrómu.
Zdravý život

Syndróm chronickej únavy: 7 príznakov, ktoré si zamieňate s niečim iným

Keď sa o niekom hovorí, že má výdrž ako kôň, spomenie sa obyčajne Winston Churchill, ktorý vraj bez oddychu pracoval celé dni a noci. Neverte všetkému, únavu poznal aj on. Každé telo má svoje hranice a raz povie stop. A u každého z nás sa môže prejaviť syndróm chronickej únavy.

Každé telo má svoje hranice a raz povie stop. A u každého z nás sa môže prejaviť syndróm chronickej únavy. Kedy ste si naposledy povedali, že nevládzete a jednoducho už nebudete ťahať aj za kolegov, o domácnosti ani nehovoriac? Ibaže keď sa podvečer dovlečiete s nákupmi domov, nanajvýš si ukradnete štvrťhodinku na kávu a začínate znova. Treba navariť večeru, synovi skontrolovať úlohy a vyžehliť dvojmetrovú kopu šiat. Pri filme zaspíte a ráno budík nemilosrdne zasa drnčí o šiestej. Nevládzete sa zdvihnúť z postele, ale povinnosti čakajú a na únavu niet času.

Keď je únava chronický problém

Unavení sme všetci a na chronickú únavu trpí veľa ľudí, je však veľmi ťažké odlíšiť, či ide o vyčerpanie z neustálej fyzickej a psychickej aktivity, alebo o syndróm chronickej únavy,“ hovorí alergioimunologička MUDr. Andrea Koprdová. „Je to ‚naša‘ diagnóza, nepatrí však medzi imunodeficientné stavy, hoci laici majú sklon zaraďovať tento syndróm k poruchám imunity. Povedia si, som unavený, mám poruchu imunity, čiže je oslabená. Nie je to také jednoduché. Pre chronický únavový syndróm, známy pod skratkou CFS, sa stanovili základné kritériá,“ vysvetľuje ďalej.

Prvým je, že únava musí trvať najmenej šesť mesiacov a fyzická aktivita klesne aspoň o polovicu toho, čo človek zvládal predtým. Druhé kritérium je: Treba vylúčiť všetko ostatné, čiže iné stavy, ktoré môžu únavu spôsobiť,“ dodáva.

Dlhý čas čakania

V klasickej medicíne nielen u nás, ale všade vo svete je veľmi komplikované posielať pacienta na nespočetné vyšetrenia a všetky vyhodnocovať. Únavu môže mať na svedomí množstvo stavov: nádorové, autoimunitné, ale i metabolické ochorenia ako diabetes, ďalej chronické infekcie, bakteriálne, plesňové, vírusové, do úvahy prichádzajú aj endokrinologické či psychické poruchy, čokoľvek.

Kým sa všetko spomínané vylúči, prejde nejaký čas a pacienta nemôžeme nijako liečiť, takže trpí rovnako,“ podotýka MUDr. Koprdová. Okrem toho musí mať pri podozrení na syndróm chronickej únavy človek subjektívne ťažkosti: bolesti kĺbov, svalov, v krku alebo v lymfatických uzlinách, po určitej námahe sa nezotaví ani za dvadsaťštyri hodín, trpí spavosťou alebo opačným extrémom, nezažmúri oka, môže byť podráždený.

K objektívnym kritériám patria zvýšené teploty, subfebrilie, neprekračujúce 38 stupňov. Bolestivé lymfatické uzliny, či už krčné alebo v podpazuší, nemajú byť v priemere väčšie ako dva centimetre. Aby toho nebolo málo, vyšetrenia treba z času na čas zopakovať, v tele sa totiž môže rozvíjať latentná fáza iného ochorenia. Tak čo, máte všetko? Zrejme nie. „Až deväťdesiatpäť percent unavených pacientov nespĺňa kritériá syndrómu a je mi ich ľúto, lebo naozaj trpia,“ prízvukuje alergioimunologička.

Za najpravdepodobnejšiu príčinu chronického únavového syndrómu odborníci pokladajú zatiaľ bližšie nešpecifikovanú infekciu, ktorá vyvoláva komplexnú poruchu imunity a zároveň diskrétne poškodí centrálny nervový systém. Podľa českého odborníka MUDr. Martina Nouzu, CSC., sa o existenciu syndrómu dlho zvádzali diskusné súboje, ktoré trvajú dodnes, hoci Svetová zdravotnícka organizácia ho už uznala ako diagnózu.Za najpravdepodobnejšiu príčinu chronického únavového syndrómu odborníci pokladajú zatiaľ bližšie nešpecifikovanú infekciu, ktorá vyvoláva komplexnú poruchu imunity a zároveň diskrétne poškodí centrálny nervový systém. Podľa českého odborníka MUDr. Martina Nouzu, CSC., sa o existenciu syndrómu dlho zvádzali diskusné súboje, ktoré trvajú dodnes, hoci Svetová zdravotnícka organizácia ho už uznala ako diagnózu.
Za najpravdepodobnejšiu príčinu chronického únavového syndrómu odborníci pokladajú zatiaľ bližšie nešpecifikovanú infekciu, ktorá vyvoláva komplexnú poruchu imunity a zároveň diskrétne poškodí centrálny nervový systém. Podľa českého odborníka MUDr. Martina Nouzu, CSC., sa o existenciu syndrómu dlho zvádzali diskusné súboje, ktoré trvajú dodnes, hoci Svetová zdravotnícka organizácia ho už uznala ako diagnózu.
Zdroj: Shutterstock

Ničivé ambície

Koho by ste si tipli ako kandidáta na syndróm chronickej únavy? Určite manažéra, ktorý ani netuší, čo je to voľno. A ešte? „Problematické sú ženy od štyridsať do päťdesiat rokov,“ hovorí MUDr. Andrea Koprdová. „Majú toho za sebou dosť. Najprv chodili do práce, boli na dvoch, troch materských dovolenkách, na péenku, aj keď boli choré, sa vykašľali, lebo si ju nemohli dovoliť a bolo treba postarať sa o manžela, deti, domácnosť. Skôr či neskôr sa však únava dostaví, zrazu na péenku musia ísť. Môže sa to začať napríklad bolesťami chrbtice alebo v krku. Postupne ťažkosti pribúdajú, prídu hormonálne zmeny, problémy v práci, s financiami, starosti v rodine,“ vysvetľuje lekárka.

Možno vás prekvapí, že zrelými ženami a dravými podnikateľmi sa výpočet potenciálnych pacientov nekončí. „Treťou skupinou, v ktorej sa CFS vyskytuje, sú príliš ambiciózne dievčatá s vynikajúcim prospechom od šestnásť do dvadsať rokov, ktoré chcú po maturite študovať na prestížnych univerzitách. Aj ja som už mala takú mladučkú pacientku,“ vraví MUDr. Koprdová.

Aby sa z únavy vymanila, navrhla jej prerušenie štúdia. „Dostávala imunomodulačnú liečbu, vitamíny, stopové prvky aj probiotiká, ale predovšetkým musela zmeniť hodnotový rebríček, stanoviť si inak priority a upraviť životosprávu. Okrem psychologickej pomoci z mojej strany i rodiny jej pomohla aj láska jej chlapca,“ vraví odborníčka.

Syndróm chronickej únavy: 


Hlavné kritériá:

 • Únava alebo rýchla unaviteľnosť, ktorá trvá dlhšie ako šesť mesiacov
 • Vylúčiť iné možné príčiny
   

Symptómové kritériá:

 • Zvýšené teploty do 38 stupňov Celzia
 • Bolesti v krku
 • Bolesť a únava svalov
 • Bolestivé lymfatické uzliny na krku alebo v podpazuší
 • Dvadsaťštyri a viac hodín trvajúca únava po námahe
 • Bolesti hlavy a kĺbov
 • Poruchy spánku, spavosť alebo nespavosť

Učebnicový príklad

Prototypom pacienta so syndrómom chronickej únavy bol podnikateľ. „Mal niečo vyše štyridsať a pociťoval doslova neznesiteľnú únavu. Nemohol spávať, nezvládal nijakú námahu, ani fyzickú, ani psychickú. Nemal silu šoférovať, koncentrovať sa, jeho výkonnosť jednoznačne klesala. Mal bolestivé lymfatické uzliny, z času na čas sa objavila zvýšená teplota. Ohlásili sa i urologické problémy, robili mu všetky možné vyšetrenia a objektívna príčina únavy sa nenašla. Bol nešťastný, trpel a sužoval sa aj preto, lebo vraj lekári ho nemajú v láske, myslia si o ňom, že je hypochonder,“ vykresľuje jeho stav odborníčka.

Ako tvrdí, v takýchto prípadoch je potrebné imunologické vyšetrenie aj preto, že pri CFS sa často objavuje dysfunkcia imunity, nemusí ísť o deficit, ale rôzne poruchy. „Často sa vyskytuje porucha imunoregulačného indexu, čiže pomeru T a B lymfocytov, bunkovej zložky imunity. Ak ju vyšetrenie potvrdí, vieme pomôcť. Keď je však imunologické vyšetrenie negatívne, ťažko môžeme začať akúkoľvek liečbu. Ak by totiž išlo o latentnú fázu autoimunitného ochorenia, hrozí, že by sme mohli jeho vývoj urýchliť a pacientovi urobili zle.

Spomínanému podnikateľovi sme pomocou testov našli poruchu v bunkovej zložke imunity. Po vylúčení iných ochorení: vírusov, infekcií a ďalších, sa začala liečba. Bola úspešná, hoci trvala dosť dlho a spočiatku to vyzeralo, že nezaberá. Pacient sa začal lepšie cítiť po troch, štyroch mesiacoch. Zlepšovanie stavu nie je pri CFS rýchle a jednoznačné, diagnóza nezriedka vyradí človeka z pracovného procesu aj na dva roky,“ ozrejmuje Andrea Koprdová. Je rada, že podnikateľ k nej chodí čoraz menej, lebo to je dôkaz, že sa cíti dobre.

Čo s tým? 

Súčasťou liečby syndrómu chronickej únavy by mal byť psychoanalytik. „Veľmi by to pomohlo, na Slovensku to, bohužiaľ, nefunguje. S liečbou u psychiatra sa stále spájajú predsudky,“ potvrdzuje MUDr. Koprdová. Ktovie, možno sa to v budúcnosti zmení. „Ťažko sa mi to aj píše, aj niektorí moji kolegovia majú predsudky, keď na záver vyšetrenia napíšem: chronická únava a posielam pacienta na rôzne vyšetrenia. Niektorí oponujú, veď je to len príznak, signál, že v organizme sa niečo deje. A čo s tým?“ tlmočí ich otázku.

Isté je, že svet sa určite nespomalí a stresy, nároky i rozličné požiadavky na ľudí sa budú len zvyšovať. Takže ľudí s CFS bude pribúdať? „Jednoznačne a bude čoraz ťažšie odlíšiť CFS od iných diagnóz,“ nazdáva sa doktorka Koprdová. Mimochodom, Američania pred časom oznámili, že zaznamenali epidémiu CFS. Či to tak bolo skutočne, nevedno, ale ak máte pocit, že od únavy už ani nevidíte, pamätajte si, čo hovorí definícia CFS: Nejde o obyčajnú únavu, ale nepopísateľnú, nezmernú, spojenú s hlbokým vyčerpaním, ohromujúcim poklesom výkonnosti a absolútnou stratou výdrže. A najmä: Ustrážte sami seba a naučte sa oddychovať. Aj oddych patrí k životu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia