MENU
zdravy-zivot

Vlado má po sexe šialené bolesti. Nemá nákazlivé ochorenie, je za tým niečo iné

Strpčuje vám bolesť po sexe život?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Vlado má po sexe šialené bolesti. Nemá nákazlivé ochorenie, je za tým niečo iné

Pri močení ho to bolelo a pálilo. Priamo pri sexe síce ťažkosti nemal, tie prichádzali asi hodinu po ejakulácii. Urológ mu zisťoval chlamýdie aj vyšetril moč, nič nenašiel.

Keď mal  Vlado dvadsaťdva rokov, lekári mu prvý raz diagnostikovali zápal prostaty. Preliečili ho, ale po roku, dvoch sa vrátil. Opäť mu nasadili antibiotiká, ktoré zabrali, a mladý muž mal na chvíľu pokoj. Nepríjemnosti sa opakovali niekoľko rokov. Skutočné problémy sa však začali po tridsiatke, keď si našiel vážnu známosť.

Ani dobrá, ani zlá?

„Pri močení ma bolelo a pálilo. Priamo pri sexe som ťažkosti nemal, tie prichádzali asi hodinu po ejakulácii. Urológ mi zisťoval chlamýdie aj vyšetril moč, nič nenašiel. Chcel som si dať skontrolovať prostatu cez konečník, ale nevydržal som. Lekár musel prerušiť vyšetrenie, tak ma to bolelo,“ opisuje svoje trápenie dnes tridsaťpäťročný personalista. Antibiotiká mu už nepomáhali a urológ mu oznámil, že ide o chronickú záležitosť. „Tvrdil mi, že moja prostata nie je dobrá ani zlá. Netušil som, čo to znamená.“ Po týchto slovách to Vlado vzdal a do ambulancie prestal chodiť, hoci problémy pretrvávali. S partnerkou sa po čase rozišiel, lebo ho podvádzala. Po dvoch mesiacoch od rozchodu bolesti a pálenie zmizli, tak celú záležitosť pustil z hlavy.

Nešťastní

Dva roky bol sám, až kým nestretol dvadsaťjedenročnú Dominiku. Po tom, čo sa dali dokopy, sa však vrátili aj ťažkosti. „Na sex mám chuť, ale nemôžem styk opakovať skôr ako po štyroch hodinách. Asi pol hodiny po ňom cítim pálenie a bolí ma penis. Doslova horím a bolesť mi prechádza až do stehien. Reže ma aj inokedy, najmä ráno. Často chodím na WC, aj v noci. Vymočím sa a myslím si, že to už je všetko – ale nie je. Musím sa znovu vrátiť.“ Vladova mladá priateľka je rovnako nešťastná ako on sám. „Je to môj prvý partner a milujem ho. Mám pocit, že je to aj moja chyba. Nemôžem sa pozerať, ako sa po močení vracia so zmučeným výrazom a tvrdí, že ‚tam má žiletky‘. Bojím sa, že je to niečo chronické a vážne. Nechcela by som pre to o neho prísť.“

Zdá sa, že u Vlada sa mohol rozvinúť syndróm chronickej panvovej bolesti. Má rôzne podoby, najčastejšie sa prejavuje ako bolesť prostaty, penisu, semenníkov, močového mechúra či ako intersticiálna cystitída – nebakteriálny zápal hlbších vrstiev steny močového mechúra.
Docent MUDr. Jozef Marenčák, PhD.

Nevymýšľa si

„Dominika určite nespôsobila partnerove ťažkosti,“ ubezpečuje urológ doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD. „Zdá sa, že u Vlada sa mohol rozvinúť syndróm chronickej panvovej bolesti. Má rôzne podoby, najčastejšie sa prejavuje ako bolesť prostaty, penisu, semenníkov, močového mechúra či ako intersticiálna cystitída – nebakteriálny zápal hlbších vrstiev steny močového mechúra.“ Háčik je v tom, že často pri ňom nie je prítomná žiadna infekcia ani iný dokázateľný podnet. Tento stav je chronický a postihuje mužov v mladšom a strednom veku. „Trpia alodýniou, čo znamená, že nebolestivé stimuly vnímajú ako bolestivé, alebo dokonca hyperalgéziou, bolestivé podnety vnímajú ešte intenzívnejšie, než v skutočnosti sú.“

Aj s partnerkou

Odborník upozorňuje, že tento frustrujúci stav mení psychiku muža a zasahuje do jeho sexuálneho života. „Syndróm chronickej panvovej bolesti je diagnóza, ktorá sa stanovuje len veľmi ťažko. Musíme vylúčiť veľa chorôb s podobnými príznakmi – napríklad vzácnejšie formy infekcie močovopohlavného systému, neurologické ochorenia či organické príčiny, ako sú kamene v močovom mechúre a dolných močových cestách, nádory či herpetické infekcie.“ Ak sa nepotvrdia jednoznačné liečiteľné príčiny chronickej panvovej bolesti, jediným spôsobom terapie je tlmenie bolestí liekmi, injekciami, obstrekmi. Liečba býva dlhodobá, väčšinou kombinovaná.

„Vlado by mal čo najskôr vyhľadať skúseného a empatického odborníka, ktorý by vedel zhodnotiť jeho telesný, ale aj duševný stav a v prípade potreby by odporučil psychologické vyšetrenie. Musí rešpektovať pacientove ťažkosti aj napriek tomu, že nie vždy nájde ich konkrétnu príčinu. Žiaľ, väčšina urológov sa takým pacientom vyhýba, lebo im neverí,“ myslí si MUDr. Jozef Marenčák a zdôrazňuje, že pri Vladovej návšteve v urologickej ambulancii by mala byť aj Dominika. „Je to beh na dlhé trate, ale s predpokladom, že Vladovi sa stav aspoň zlepší, ak nie odstráni. Bez liečby a pravidelnej kontroly sa bude zhoršovať a môžu sa zvýrazňovať jeho telesné aj psychické problémy.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor