MENU
zdravy-zivot

Svrbí vás pokožka hlavy? Možno len používate zlý šampón, možno máte pleseň

Pokožku hlavy môžu podráždiť nevhodné kozmetické prípravky, ale aj plesne
Zdroj: profimedia.sk

Súvisiace témy

Zdravý život

Svrbí vás pokožka hlavy? Možno len používate zlý šampón, možno máte pleseň

Zdravá vlasová pokožka by mala byť biela, no pokiaľ sa vyskytne problém, začervenie, páli, svrbí, sťahuje a privádza vás do zúfalstva. Čo všetko môže byť príčinou?

Zo zdravej vlasovej pokožky vyrastajú krásne zdravé vlasy. Keď sa však vyskytne problém s pokožkou, odzrkadlí sa zväčša aj na vlasoch. Zdravá vlasová pokožka nie je príliš mastná ani suchá, nesvrbí vás, je bledá, nevytvárajú sa na nej lupiny, nepociťujete pnutie a nepríjemne nepáchne.

Keď je niečo v neporiadku...

Spozornieť treba, ak máte nejaké z nasledujúcich príznakov:

  • svrbenie, pálenie
  • tvorba lupín, chrastičiek, šupín
  • začervenanie
  • pocit pnutia
  • už krátko po umytí sa vlasová pokožka mastí a nevábne páchne
  • keď sa poškrabkáte, pod nechtami vám ostanú zvyšky pokožky
  • vypadávajú vám vlasy
  • zhorčenie kvality vlasov

Čo spôsobuje problémy?

Pokožku hlavy môže dráždiť nevhodná kozmetika. Nie všetkým vyhovuje to isté. Možno máte citlivú kožu a mali by ste používať šampón, ktorý ju nebude zbytočne dráždiť. Vhodné prípravky by nemali obsahovať alkalické umývacie zložky, parabény, silikóny, výraznú parfumáciu či syntetické farbivá. V prípade alergikov môžu byť problémom aj prírodné zložky, treba však poznať svoj zdravotný stav, prípadne sa radšej informovať u alergiológa či imunológa.

Šampón treba vždy dôkladne zmyť, jeho zvyšky sa môžu hromadiť a upchávať póry alebo vytvárať nevzhľadné vrstvičky či šupinky.

Pozor na suché šampóny, môžu vám spôsobiť vredy aj lysiny

Kondicionér, balzam či masku treba používať skutočne len na vlasy. Na pokožke hlavy prakticky nemajú čo robiť, prípadne spôsobia zbytočné podráždenie a komplikácie. Tú treba len očistiť šetrným šampónom, prípadne jej nakoniec dopriať vlasovú vodu a jemne vmasírovať.

Hubové ochorenie

Za zlou kvalitou vlasovej pokožky, lupinami, začervenaním či nepríjemným svrbením môžu stáť aj plesne (napr. Malassezie furfur). V takomto prípade vám pomôžu špeciálne prípravky, šampóny proti plesniam.

V akútnej forme ich treba používať zväčša 2 až 3-krát týždenne, preventívne stačí raz za týždeň. Prípravok treba vmasírovať do vlasovej pokožky a nechať pôsobiť asi 3 minúty.

Čo spôsobuje plesňové ochorenie?

Príčin môže byť mnoho a môžu sa kombinovať. Zväčša ide napríklad o nedostatočnú výživu, používanie nevhodnej vlasovej kozmetiky, zanedbávanie starostlivosti o vlasovú pokožku, jej časté dráždenie. Hubové ochorenie vám môže "privolať" aj znížená imunita.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor