MENU
zdravy-zivot

Svrbí, štípe, páli? 8 mýtov o hemoroidoch, ktoré vyvrátil doktor

Akútna bolesť v konečníku vás môže vyhnať až na pohotovosť, kde hemoroid narežú a uvoľnia krvnú zrazeninu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Svrbí, štípe, páli? 8 mýtov o hemoroidoch, ktoré vyvrátil doktor

Hemoroidy sú zdravotný problém, o ktorom hovorí málokto nielen so svojim okolím, ale aj s praktickým doktorom. Odlíšime preto fakty od mýtov a pozrime sa na problém vecne. Pokiaľ pociťujete nepohodlie, zbavte sa ostychu, toto nepohodlie je riešiteľné.

Mýtus 1: Som určite jediný, kto má problém s trávením a vyprázdňovaním

Fakt:Hemoroidy sú veľmi časté,“ uviedol doktor Will Kimbrough, lekár zo spoločnosti One Medical Group vo Washingtone, D.C. Podľa neho sa u mnohých ľudí objaví niektorá forma hemoroidov pred 50. rokom života. Americký národný inštitút pre cukrovku a choroby tráviaceho traktu a obličiek uvádza, že viac ako 75 percent ľudí sa aspoň raz v živote stretne s hemoroidmi.

Mýtus 2: Hemoroidy sa týkajú len starších ľudí

Fakt: Pravdou je, že hemoroidy sa môžu objaviť v akomkoľvek veku. „Najčastejšie sa objavujú vo veku medzi 45 až 65 rokom života, nie je však nezvyčajné vidieť ich aj u mladších ľudí,“ uviedol Kimbrough. Podľa Amerického inštitútu pre cukrovku a choroby tráviaceho traktu, ako ľudia starnú, spojivové tkanivo sa konečníku oslabuje, čo ho robí náchylnejším na hemoroidy. Častou príčinou hemoroidov môže byť tlak na konečník spôsobený napätím spojeným so zápchou alebo hnačkou. K problémom môže prísť aj počas tehotenstva, kedy tlak na brucho spôsobuje opuch žíl a to môže viesť k hemoroidom.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor