MENU
zdravy-zivot

Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

Každý tretí človek má po dezinfekcii problémy s kožou.
Zdravý život

Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

Časté čistenie rúk agresívnymi dezinfekčnými prostriedkami a nosenie rukavíc môžu našu pokožku poriadne potrápiť. Ruky sú červené, svrbia a štípu.

Podľa slov lekárov sa za posledné 3 týždne rapídne zvýšil počet pacientov s reakciou na koži z podráždenia. „Nejde len o pacientov v ambulanciách, ale pozorujem to aj medzi rodinou, priateľmi a známymi. Takmer každý druhý až tretí človek má tento problém. Nepochybne to súvisí so zvýšenými hygienickými opatreniami v dôsledku epidémie koronavírusu a to tým, že si ľudia častejšie umývajú a dezinfikujú ruky,“ hovorí dermatovenerologička MUDr. Edita Kaiserová.

Dermatologička radí: Ako si správne ošetrovať suché ruky?

Nepríjemný ekzém

Denne si ruky niekoľkokrát umývame rôznymi gélmi a roztokmi, ktoré ich vysúšajú. Problémom je aj nosenie rukavíc dlhšiu dobu. Pokožka na rukách pod nimi nedýcha. V horších prípadoch reaguje začervenaním a svrbeniu. Ide o takzvanú iritačnú dermatitídu, čiže reakciu na koži z podráždenia, ktorá môže prejsť až v kontaktný ekzém.Trpia ňou všetci, čo majú pokožku suchú, podráždenú, mierne začervenanú a drsnú. Niekedy sa vytvoria aj drobné praskliny a v prípade ekzematizácie sú tam pupáčiky alebo pľuzgieriky. Tu už ide ale o vážnejší problém,“ upozorňuje odborníčka. Keď dermatitída neustupuje po bežných krémoch, mali by ste vyhľadať dermatológa, ktorý vám na pár dní nasadí lokálne kortikoidy.

Rozoznáte lišaj od ekzému? Liečba babskými receptami sa neoplatí

Dezinfekčné prostriedky sú veľmi agresívne. Nejde len o antibakteriálne mydlá, ale aj prostriedky v podobe gélu alebo roztoku, ktoré obsahujú viac ako 60% alkoholu. Tie pokožku vysušujú a vedie k jej začervenaniu, štípaniu, páleniu a svrbeniu. Najviac náchylní na tieto dráždivé chemické prostriedky sú najmä pacienti s atopickým ekzémom, ľudia so psoriázou a všetci s chronickými kožnými problémami, ktoré sa prejavujú na rukách.

Pomôže krémovať

Opatrenia by sme mali v každom prípade dodržiavať a ruky si pravidelne dezinfikovať.  No pozornosť by sme mali venovať aj následnej starostlivosti o kožu. „Ak si človek umyje ruky obyčajným mydlom, trvá asi 4 hodiny, kým sa mu regeneruje prirodzený ochranný hydrolipidový film na pokožke, ktorý týmto umytím zlikvidoval. Pri našej činnosti ani normálne nemáme tie 4 hodiny. Preto je vhodné si dať po umytí rúk ochranný krém,“ vysvetľuje.

Umývate si ruky správne? Lekárka o maličkostiach, z ktorých ste chorí

Nie parfumované

Ak aj idete do obchodov, kde vláda zaviedla povinné dezinfikovanie rúk pri vstupe, treba to samozrejme dodržiavať. Ak ale máte citlivú pokožku, doktorka radí, aby ste si po príchode domov ruky umyli pod tečúcou vodou, vysušili dosucha a nakrémovali. „Pokiaľ je to možné a nepracujeme na chirurgickej sále alebo v priamom kontakte na infekčných oddeleniach s pacientmi, kde sú veľmi prísne hygienické normy, nie je problém dať si po umytí rúk ochranný krém," radí dermatologička. Môžete siahnuť po tom, ktorý bežne používate.

Zakázané dotyky: Na tieto časti tela rukami radšej nesiahajte! Koronavírus:

Krémy na denné použitie by nemali byť veľmi mastné, mali by sa rýchlo vstrebať, aby sme mohli pokračovať v činnosti. V lekárni je široký výber takýchto krémov. Na noc môžeme používať výživnejšie a mastnejšie krémy s panthenolom. Určite by nemali obsahovať parfum,“ dopĺňa.

Ako dlho prežije na mobile, vypínači či kľučke dverí? TOTO ho zničí do minúty

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia