MENU
zdravy-zivot

Chytili ste vlka? Ako ho vyhnať, aby vás neobťažoval?

Horúčavy a potenie prinášajú problémy aj koži.
Zdravý život

Chytili ste vlka? Ako ho vyhnať, aby vás neobťažoval?

Potničky, červené pupáčiky na zaparenej pokožke, nie sú len doménou bábätiek. V lete môžeme mať potničky aj iné kožné problémy spôsobené potením všetci. Ak ich zanedbáme, nemusí to skončiť dobre!

Potničky často vznikajú ako dôsledok zaparenia pokožky vo vysokých teplotách, no môžu byť aj výsledkom dlhodobejšieho nedostatku vody v tele. Organizmus preto nedokáže vyprodukovať dosť potu na ochladenie, takže pot ostáva len pod kožou a zapríčiní vznik pupienkov. Preto dostatočne pite!

Nepríjemne svrbiace potničky najčastejšie nájdete v záhyboch kože, napríklad pod prsiami, medzi "faldami" na chrbte, v slabinách, pod bruchom, na zadku... Drobné pľuzgieriky môžete pri škrabaní rozrušiť a do drobných raniek si zanesiete infekciu. Tým sa zapália a nie je ľahké ich vyhojiť, lebo v spotených záhyboch kože sú neustále dráždené.

Kúpte si detský krém

Preto je rozhodne lepšie vzniku potničiek brániť. Prvým krokom je nosiť priedušné, voľné oblečenie z prírodných materiálov a často sa sprchovať čistou vodou. Ak sa nemôžete počas dňa častejšie ani umyť vlažnou vodou, ošetrujte si kritické miesta aj preventívne napríklad detským krémom proti zapareninám. Klasické rybie mastičky a podobne fungujú výborne. Ak sa vám už pupáčiky urobili, ich hojenie urýchlite potieraním vychladnutým čiernym čajom alebo odvarom z dubovej kôry. Podráždenú pokožku upokojí zinková masť.

Vlka radšej nechytajte

Ďalším letným problémom sú zapareniny, na ktorých sa môžu uchytiť a množiť kvasinky. Vlhko, tma, teplo a mechanické trenie kože o šaty či iné časti tela pre to vytvárajú skvelé podmienky. V zapotenom oblečení sa kvasinkám na koži dobre darí  a následky nie sú príjemné. Premnožené kvasinky spôsobujú zmäknutie a porušenie kože, následne dochádza až k tvorbe praskliniek, ktoré sú prejavom zápalu a zaparenia. Ľudovo - chytíte vlka. Tieto vyrážky  postihujú opäť najmä oblasť kožných záhybov, kde sa trie koža o kožu alebo o šaty, podpazušia,  miesta nadmerného potenia. 

Spray, krém a čaj

Prevenciou je sa čo najčastejšie prezliekať do suchého oblečenia, pokiaľ možno zabrániť treniu a potenie udržať v znesiteľnej miere. S tým vám pomôžu aj antiperspiranty, ideálne so zložením znižujúcim tvorbu mikroorganizmov. Bránia tak nielen vzniku nepríjemného zápachu, ale aj množeniu kvasiniek. Preventívne použitie krému na zapareniny tiež stojí za úvahu.

Okrem antiperspirantov a pravidelnej hygieny môžete do boja s potením nasadiť aj  bylinky, hlavne šalviu lekársku a yzop lekársky. Pripravte si z nich tento čaj v pomere 2 diely šalvie a 1 diel yzopu. Popíjajte ho počas dňa po malých dúškoch, celkovo 3 až 4 šálky denne. Pôsobenie byliniek je síce pozvoľné, ale ak vyskúšate tak sa presvedčíte, že funguje.

Pekné leto bez starostí s pokožkou, priatelia!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor