MENU
zdravy-zivot

Svieži elixír zdravia a krásy: Uhorka v šaláte, ale aj na pleti vám prospeje

Uhorková sezóna je tu.
Zdravý život

Svieži elixír zdravia a krásy: Uhorka v šaláte, ale aj na pleti vám prospeje

Uhorková sezóna je v plnom prúde. Pridajte si ju do osviežujúceho šalátu alebo ňou potešte vaše unavené oči.

Vedeli ste, že uhorky boli najprv používané ako liek proti moru? Až neskôr sa z nich stala fantastická pochúťka pre štíhlu líniu a dokonalú pleť. Uhorky obsahujú veľké množstvo vody a skoro žiadne kalórie. Pre naše telo majú vnútorné i vonkajšie využitie. Znútra nám dávajú zdravie a zvonka krásu.

Plná vitamínov 

Nízky počet kalórií a 95 percentný obsah vody, nie su jedinými pozitívami tejto potraviny. Je botahá aj na vitamíny a minerály. Mimoriadne dôležitou látkou, ktorú v sebe uhorky ukrývajú je erepsín, enzým štiepiaci bielkoviny.

300 gramová surová uhorka obsahuje: 

  • kalórie 45,
  • celkový obsah tuku 0 gramov, 
  • sacharidy 11 gramov,
  • proteín 2 gramy, vláknina 2 gramy,
  • vitamín C 14% ODD,
  • vitamín K 62% ODD,
  • horčík 10% ODD,
  • draslík 13% ODD,
  • mangán 12% ODD.

Uhorky jedzte aj so šupkou, ktorá je výnimočným zdrojom vitamínu A a kremíka. 

Anketa
Jete uhorky spolu so šupku?

Osvieži, pomôže pri chudnutí, prečistí črevá, posilní imunitu a sliznice čriev. Uhorky sú skvelým antioxidantom, ktorý skrášli vašu pleť, upokojí unavené oči a  dokonca pomôže aj pri úpale. Chcete spoznať všetky pozitívne účinky tohto sviežeho elixíru pre zdravie a krásu? Čítajte ďalej. 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia