MENU
zdravy-zivot

Svetový deň šťastia v prieskume Slovákov. Takto sme na tom s duševnou pohodou!

Happy,Woman,On,The,Sunset,In,Nature,In,Summer,With
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Svetový deň šťastia v prieskume Slovákov. Takto sme na tom s duševnou pohodou!

Náš život vo veľkej miere ovláda stres, príliš mnoho aktivít a málo oddychu. Práve oddych je mimoriadne dôležitý pre dobitie energie a mentálne zdravie. K tomu môže dopomôcť jedna dôležitá vec.

K  zlepšeniu mentálneho zdravia môže pomôcť dostatok denného svetla. Je to jedno z kľúčových zistení prieskumu, ktorý vytvorila slovenská agentúra 2muse. Podľa neho si Slováci uvedomujú, že na ich duševnú pohodu vplýva dostatok prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu pozitívne. Až 9 z 10 Slovákov vníma vplyv denného svetla na duševné zdravie a považuje ho za dôležité.

„Serotonín je známy ako hormón šťastia. Jeho tvorbu môžeme prirodzene podporiť viacerými spôsobmi. Jedným z nich je vystavovanie sa slnečnému žiareniu,“ vysvetlila psychologička Denisa Debrecká.

Dostatok denného svetla v interiéri podľa prieskumu pozitívne ovplyvňuje náladu 6 z 10 Slovákov.

Až 9 z 10 Slovákov vníma vplyv denného svetla na duševné zdravie a považuje ho za dôležité.Až 9 z 10 Slovákov vníma vplyv denného svetla na duševné zdravie a považuje ho za dôležité.
Až 9 z 10 Slovákov vníma vplyv denného svetla na duševné zdravie a považuje ho za dôležité.
Zdroj: Mima Velux

Za dobrú náladu môže serotonín

Duševné zdravie človeka, no najmä jeho nálada, je komplexný systém, na ktorý vplývajú okrem našich myšlienok aj okolité vplyvy a vnemy. Za to, akú máme náladu, môžu hormóny.

Serotonín je pre fungovanie nášho tela a mysle nesmierne dôležitý. Jeho rola v našom tele je skutočne komplexná, ale zjednodušene môžeme povedať, že reguluje našu náladu, spánkový cyklus, termoreguláciu a apetít. Vedci ešte doteraz skúmajú rolu serotonínu v rámci ľudského zdravia a psychiky, ale čo vieme je, že jeho dysfunkcia môže byť spojená s úzkosťou, depresívnou náladou, ťažkosťami so sústredením a poruchami spánku,“ doplnila psychologička. Ak sa človek pravidelne vystavuje dennému svetlu, môže dôjsť k zlepšeniu jeho nálady, zmierneniu úzkostí a ku kvalitnejšiemu spánku.

Denné svetlo má tiež priamy vplyv na cirkadiánny rytmus človeka, ktorý reguluje jeho spánkový cyklus.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor