K zlepšeniu mentálneho zdravia môže pomôcť dostatok denného svetla. Je to jedno z kľúčových zistení prieskumu, ktorý vytvorila slovenská agentúra 2muse. Podľa neho si Slováci uvedomujú, že na ich duševnú pohodu vplýva dostatok prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu pozitívne. Až 9 z 10 Slovákov vníma vplyv denného svetla na duševné zdravie a považuje ho za dôležité.
„Serotonín je známy ako hormón šťastia. Jeho tvorbu môžeme prirodzene podporiť viacerými spôsobmi. Jedným z nich je vystavovanie sa slnečnému žiareniu,“ vysvetlila psychologička Denisa Debrecká.
Dostatok denného svetla v interiéri podľa prieskumu pozitívne ovplyvňuje náladu 6 z 10 Slovákov.
Za dobrú náladu môže serotonín
Duševné zdravie človeka, no najmä jeho nálada, je komplexný systém, na ktorý vplývajú okrem našich myšlienok aj okolité vplyvy a vnemy. Za to, akú máme náladu, môžu hormóny.
„Serotonín je pre fungovanie nášho tela a mysle nesmierne dôležitý. Jeho rola v našom tele je skutočne komplexná, ale zjednodušene môžeme povedať, že reguluje našu náladu, spánkový cyklus, termoreguláciu a apetít. Vedci ešte doteraz skúmajú rolu serotonínu v rámci ľudského zdravia a psychiky, ale čo vieme je, že jeho dysfunkcia môže byť spojená s úzkosťou, depresívnou náladou, ťažkosťami so sústredením a poruchami spánku,“ doplnila psychologička. Ak sa človek pravidelne vystavuje dennému svetlu, môže dôjsť k zlepšeniu jeho nálady, zmierneniu úzkostí a ku kvalitnejšiemu spánku.
Denné svetlo má tiež priamy vplyv na cirkadiánny rytmus človeka, ktorý reguluje jeho spánkový cyklus.