MENU
zdravy-zivot

Svetový deň bez mobilu. Skutočne je pre zdravie neškodný?

Collage,With,Photos,Of,Different,People,Talking,On,The,Smartphone,
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Svetový deň bez mobilu. Skutočne je pre zdravie neškodný?

Dnes je svetový deň bez mobilu. Skúsite sa ho vzdať na 24 hodín? Je to výzva, ktorá vám môže aj pomôcť.

Phila Marsoa napísal detektívny román Tueur de portable sans mobil apparent v roku 1999. Príbeh hovoril o vrahovi bez mobilu. Autor sa snažil upozorniť na rastúcu závislosť na mobilných telefónoch. O dva roky neskôr si svet začal pripomínať Svetový deň bez mobilu. Marso chcel knihou zdôrazniť, žeby sa mali ľudia zamyslieť nad zmenami života pod vplyvom mobilov a nájsť skutočné hodnoty života.

Cieľom svetového dňa, ktorý je od roku 2004 predĺžený na tri dni, aby každý užívateľ mobilného telefónu dokázal od neho oddýchnuť aspoň na 24 hodín. Prinášame niekoľko dobrých zdraviu prospešných dôvodov.

Podľa najnovšej štatistiky z februára 2023, vlastní inteligentný a funkčný telefón až 7.33 miliardy ľudí na svete, čo predstavuje 90 percent celkovej populácie sveta. V rozvojových krajinách však takmer 75 percent populácie mobilný telefón nemá. Ide o krajiny ako Nigéria, Pakistan, Bangladéš, Indonézia či India.

V súčasnosti panuje medzinárodný konsenzus, že mobilné telefóny nespôsobujú rakovinu ani nepodporujú zrýchlený rast existujúcich nádorov. Rakovina sa však môže vyvíjať niekoľko rokov až desaťročia bez nášho povšimnutia.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor