Stále viac ľudí sa po roku používania programov ako je Zoom, Skype či Google Meets sťažuje, že z nich vysávajú energiu. Syndróm „vyčerpania zo Zoomu" sa už dokonca stal témou prvej odbornej vedeckej štúdie, informuje web idnes.cz
„Za rok pandemických lockdownov a zachovávania odstupov som sa o sebe dozvedel veľa vecí. A v jednej z nich mám úplne jasno: už nikdy nechcem používať Zoom," napísal nedávno v texte pre BBC americký novinár Bryan Lufkin.
Známy program pre organizovanie videokonferencií je podľa neho výborná vec, bez ktorej by bol život v koronakríze omnoho ťažší a vďaka ktorej vie mnoho firiem fungovať na práci z domu. Ukazuje sa však zároveň, že sa značne podpisuje na psychike svojich užívateľov.
„Zoom z vás vysáva energiu, pretože splošťuje vaše spoločenské interakcie - súkromné i profesionálne - na unifikovanú, neprirodzenú mrežu tvárí bez tiel. Hru, ktorej cieľom je byť neustále pozorovaný a mimovoľne niekomu skákať do reči," hovorí redaktor britského spravodajského portálu.
Pozor na vedľajšie účinky
Minulý rok sa videoplatformy zdali byť takpovediac požehnaním. Miliónom ľudí umožnili pracovať aj počas lockdownu, izolovaným seniorom sprostredkovali stretnutie s deťmi a vnúčatami. Zmena v spôsobe práce má však aj svoje vedľajšie účinky. Ľudia pracujúci z „home office“ sa sťažujú na fyzické vyčerpanie: trápia ich bolesti krku či chrbta, pretože doma za počítačom sedia často nesprávne alebo na nevhodných stoličkách. Ešte oveľa vážnejšie sú však psychické dopady.
- 76%
- 24%
Váš hlas bol započítaný