MENU
zdravy-zivot

Svaly poskracuje sedavé zamestnanie i šport. Skúšali ste už stretch jogu?

Stretch joga

Súvisiace témy

Zdravý život

Svaly poskracuje sedavé zamestnanie i šport. Skúšali ste už stretch jogu?

Každé telo si zaslúži strečing. Platí to pre rekreačných športovcov i pri bežných aktivitách. Uvoľnenie chrbta a natiahnutie svalov môže byť aj veľmi pestré.

Ako vyzerá stretch joga? „Pri cvičení často využívam strečingové prvky, ale i ďalšie z tanca alebo pilatesu, nepatria už pod jogu. Aby sa v tom ľudia zorientovali a neočakávali klasické ásany, nazvali sme cvičenie stretch joga,“ približuje lektorka Alex Žáčiková. 

Poriadne dýchajte

Pri cvičení si dávajte veľký pozor, aby ste nezadržiavali dych. „Stáva sa to často. Čím ťažší cvik, tým viac ľudia zadržiavajú dych. Cvičenie však treba predýchať. Stále musíte dýchať pokojne a pomaly, v tom je to majstrovstvo,“ vysvetľuje lektorka Alex z Riverpark Dance School. „Ďalšou chybou je blokovanie energie v krčnej chrbtici. Napríklad pri predklonoch, keď neuvoľníte hlavu. Dôležité je, aby nebola mierne zdvihnutá a v kŕči.“ V rovnovážnych polohách si zase dávajte pozor, aby ste na chodidle nezovreli prsty. Je to podvedomá reakcia pri udržiavaní rovnováhy, ale prsty musia byť uvoľnené, nie skrčené. Snažte sa mať celé chodidlo v kontakte s povrchom, na ktorom cvičíte. 

Tipy na cviky nájdete TU

Buďte trpezliví 

Ak pri prvých cvičeniach nedosiahnete rovnakú krajnú pozíciu ako lektorka, nezúfajte. Frustrácia nie je na mieste. Pri pravidelnom cvičení sa určite aj vaša flexibilita zlepší, musíte byť trpezliví. „Je to moja profesia a bolo by zvláštne, ak by som v nej nebola lepšia ako žiaci. Pre bežného človeka nie je dôležité, aby vedel urobiť špagát alebo mostík zo stoja. Dôležité je, aby sa vo svojom tele cítil dobre, slobodne i bezbolestne a aby si vedel bez ťažkosí napríklad zaviazať šnúrky na topánkach,“ konštatuje s úsmevom milovníčka stretch jogy. Ako každé pomalé a plynulé cvičenie, aj stretch joga si poradí s prípadnými dysbalanciami. Je zároveň výbornou prevenciou úrazou. 

Ako cvičiť? Pozrite si FOTOGALÉRIU

Tehotné ženy musia vynechávať cviky na bruchu. Počas menštruácie zase nie je vhodné cvičiť obrátené polohy, napríklad sviečku. „Po rozličných operáciách treba cvičenie prispôsobiť konkrétnemu stavu, poškodeniu i rekonvalescencii. Ideálne je, ak sa naučíte vnímať svoje telo. Sami tak zistíte, čo môžete a čo nie,“ dodáva lektorka Alex Žáčiková. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor