MENU
zdravy-zivot

Svalová horúčka: Odmena či trest? Lekárka poradí, ako ju prekonať

Netrénujte nárazovo, skončíte so svalovou horúčkou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Svalová horúčka: Odmena či trest? Lekárka poradí, ako ju prekonať

Svedčí svalová horúčka o tom, že ste sa hýbali precízne? Dá sa jej predísť alebo ju aspoň zmierniť inak ako tabletkami?

Ak netrénujete pravidelne, všetky nárazové aktivity sa skončia rovnako: nepríjemnou bolesťou. Svalová horúčka je daň za leňošenie. „Organizmus nemá rád extrémy. Keď sa svalová hmota preťaží, bolí, tuhne, cítite napätie. Je to prirodzená reakcia,“ otvára tému o svalovej horúčke telovýchovná lekárka MUDr. Alena Urvayová.

Svaly sa bránia bolesťou

Každá svalová bunka má na povrchu dve vrstvy tukov a jednu vrstvu bielkovín. Vytvárajú akési zúbky, „rafty“, ktoré do seba navzájom zapadajú. „Funguje ako elektráreň, v ktorej sa mení biochemická energia na mechanickú, výsledkom toho je to, že sa hýbete. Pri preťažení však do seba zúbky bielkovín a tukov správne nezapadnú, poškodia sa, vzniknú trhliny a vy pociťujete bolesť.“ Svalová horúčka nastupuje do 12 až 24 hodín od tréningu. Cítite všetky miesta, ktoré ste po dlhšom čase prinútili hýbať sa. Ruku na srdce, dali ste si aspoň rozcvičku a pekne sa zahriali? Ak nie, svalová horúčka je o to silnejšia.

Vymeňte lieky za masáž

Nepríjemný stav rieši niekto tabletkami s obsahom kyseliny acetylsalicylovej alebo inými nesteroidnými protizápalovými liekmi, ktoré tlmia bolesti. Svalové problémy však nevyriešia. „V poškodených miestach svalov sa hromadí laktát, kyselina mliečna. Tú telo na začiatku fyzickej aktivity odvádza, ale keď sa prepínate, proces sa naruší, bunka prestáva komunikovať s okolím, nevpúšťa do seba nič dobré a nevypúšťa nič zlé. Regenerácia si vyžaduje čas.“ Nepríjemné pocity zaženiete najjednoduchšie ľahkou masážou. Zvládnete ju aj sami. Stačí, keď si budete napríklad boľavé stehná pomaly trieť dlaňami. Aby sa vám ruky ľahšie „šmýkali“, použite krémy, ideálne s obsahom kostihoja alebo arniky. Vďaka jemným masážnym pohybom sa svalová bunka rýchlejšie uvoľní a všetky procesy sa dostanú na normálnu úroveň.

„Organizmus nemá rád extrémy. Keď sa svalová hmota preťaží, bolí, tuhne, cítite napätie. Je to prirodzená reakcia.“
 

Skúste ju vybehať

Na druhý deň po vzplanutí svalovej horúčky sa začnite pomaly hýbať. Ideálna je energická chôdza alebo ľahký poklus z nohy na nohu. „Nenáročný pohyb sval optimálne prekrvuje, čo podporí celkovú regeneráciu,“ radí telovýchovná lekárka. „Vhodná je aj kvalitná rozcvička.“ V tomto prípade jednoznačne platí, že klin sa klinom vybíja. S fyzickou aktivitou to však nepreháňajte. Záťaž stupňujte pomaly. Ak patríte k začínajúcim športovcom, prípadne ste sa vrátili k pohybu po dlhšej prestávke, vo všeobecnosti by ste mali zvyšovať záťaž o desať percent každý týždeň.

Trápi aj profesionálov

Svalová horúčka nie je „dôkaz“ toho, že ste sa poctivo a kvalitne hýbali. Signalizuje skôr dlhú prestávku alebo zmenu v pohybovej aktivite. Môže prekvapiť aj aktívneho športovca, ktorý si naplno užíval dovolenku bez pohybu. „Po nástupe do tréningového procesu sa svalová horúčka určite objaví, ale pomerne rýchlo ustúpi. Vyšportovaný organizmus nestratí príliš veľa ani dvojtýždňovým ničnerobením,“ tvrdí Alena Urvayová. 

Pomôže sauna?

Jedným z populárnych tipov, ako sa zbavíte svalovej horúčky, je sauna. Telovýchovná lekárka však nesúhlasí. „Suchá sauna možno pomôže, ale vlhká určite nie. Ale ani suché teplo neplatí paušálne. Nie každý znesie teplo v saune, rovnako ako nie všetkým nevyhovuje chlad v kryokomore. Suchá sauna zvyšuje pulzovú frekvenciu. V podstate zvýšite činnosť srdcovo-cievneho systému, a teda aj svalov, ale nie je to ten pravý liek na svalovú horúčku.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor