MENU
zdravy-zivot

Superzdravé brokolicové RECEPTY: Pre silnejšiu imunitu a krvotvorbu

Spôsobov, ako možno pripraviť brokolicu je naozaj neúrekom. 
Zdravá je tak v surovom ako aj vo varenom stave.
Zdroj: anza
Zdravý život

Superzdravé brokolicové RECEPTY: Pre silnejšiu imunitu a krvotvorbu

Brokolica pochádza zo Stredomoria a aj u nás si získala veľkú obľubu. Je nabitá vitamínom C a radí sa medzi zeleninu, ktorá je prirodzenou zásobárňou zdraviu prospešných látok.

Brokolica je chutná aj samostatne, no aj dnes sme si pre vás v rámci našich  receptov pripravili tri chutné a výživné kombinované recepty. V hlavnej úlohe s brokolicou. Veríme, že budú chutiť. 

Brokolicovo-cícerové rizoto

Potrebujeme:

  • 150 g cíceru,
  • 1 pohár ryže natural,
  • 3 poháre vody,
  • 1 pohár zeleninového vývaru (podľa potreby i viac),
  • soľ,
  • 60 g červenej papriky,
  • 1 cibuľa,
  • 2 strúčiky cesnaku,
  • 120 g brokolice,
  • listy červenej repy,
  • 2 lyžice nasekaných čerstvých bylín.

Postup
Cícer pred varením namočíme na 5 až 7 hodín do studenej vody. Cibuľu nadrobno pokrájame a dáme do hrnca. Pridáme premytú ryžu, vopred namočený, scedený cícer, zalejeme tromi pohármi vody a zeleninovým vývarom. Prikryjeme a na miernom plameni dusíme približne 15 minút. Brokolicu rozoberieme na ružičky, olúpaný cesnak pokrájame na plátky, červenú papriku na väčšie kocky. Vložíme do hrnca spolu s nasekanými bylinkami, opatrne premiešame, podľa potreby dolejeme vodu alebo vývar a  spolu dovaríme do mäkka. Po uvarení odstavíme z ohňa a necháme chvíľu odstáť. Podľa chuti dosolíme. Uvarené rizoto dáme do misy a dozdobíme listami červenej repy.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor