MENU
zdravy-zivot

Superzdravé brokolicové RECEPTY: Pre silnejšiu imunitu a krvotvorbu

Spôsobov, ako možno pripraviť brokolicu je naozaj neúrekom. 
Zdravá je tak v surovom ako aj vo varenom stave.
Zdravý život

Superzdravé brokolicové RECEPTY: Pre silnejšiu imunitu a krvotvorbu

Brokolica pochádza zo Stredomoria a aj u nás si získala veľkú obľubu. Je nabitá vitamínom C a radí sa medzi zeleninu, ktorá je prirodzenou zásobárňou zdraviu prospešných látok.

Brokolica je chutná aj samostatne, no aj dnes sme si pre vás v rámci našich  receptov pripravili tri chutné a výživné kombinované recepty. V hlavnej úlohe s brokolicou. Veríme, že budú chutiť. 

Brokolicovo-cícerové rizoto

Potrebujeme:

 • 150 g cíceru,
 • 1 pohár ryže natural,
 • 3 poháre vody,
 • 1 pohár zeleninového vývaru (podľa potreby i viac),
 • soľ,
 • 60 g červenej papriky,
 • 1 cibuľa,
 • 2 strúčiky cesnaku,
 • 120 g brokolice,
 • listy červenej repy,
 • 2 lyžice nasekaných čerstvých bylín.

Postup
Cícer pred varením namočíme na 5 až 7 hodín do studenej vody. Cibuľu nadrobno pokrájame a dáme do hrnca. Pridáme premytú ryžu, vopred namočený, scedený cícer, zalejeme tromi pohármi vody a zeleninovým vývarom. Prikryjeme a na miernom plameni dusíme približne 15 minút. Brokolicu rozoberieme na ružičky, olúpaný cesnak pokrájame na plátky, červenú papriku na väčšie kocky. Vložíme do hrnca spolu s nasekanými bylinkami, opatrne premiešame, podľa potreby dolejeme vodu alebo vývar a  spolu dovaríme do mäkka. Po uvarení odstavíme z ohňa a necháme chvíľu odstáť. Podľa chuti dosolíme. Uvarené rizoto dáme do misy a dozdobíme listami červenej repy.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor