MENU
zdravy-zivot

Superzdravé brokolicové RECEPTY: Pre silnejšiu imunitu a krvotvorbu

Spôsobov, ako možno pripraviť brokolicu je naozaj neúrekom. 
Zdravá je tak v surovom ako aj vo varenom stave.
Zdroj: anza
Zdravý život

Superzdravé brokolicové RECEPTY: Pre silnejšiu imunitu a krvotvorbu

Brokolica pochádza zo Stredomoria a aj u nás si získala veľkú obľubu. Je nabitá vitamínom C a radí sa medzi zeleninu, ktorá je prirodzenou zásobárňou zdraviu prospešných látok.

Brokolica je chutná aj samostatne, no aj dnes sme si pre vás v rámci našich  receptov pripravili tri chutné a výživné kombinované recepty. V hlavnej úlohe s brokolicou. Veríme, že budú chutiť. 

Brokolicovo-cícerové rizoto

Potrebujeme:

 • 150 g cíceru,
 • 1 pohár ryže natural,
 • 3 poháre vody,
 • 1 pohár zeleninového vývaru (podľa potreby i viac),
 • soľ,
 • 60 g červenej papriky,
 • 1 cibuľa,
 • 2 strúčiky cesnaku,
 • 120 g brokolice,
 • listy červenej repy,
 • 2 lyžice nasekaných čerstvých bylín.

Postup
Cícer pred varením namočíme na 5 až 7 hodín do studenej vody. Cibuľu nadrobno pokrájame a dáme do hrnca. Pridáme premytú ryžu, vopred namočený, scedený cícer, zalejeme tromi pohármi vody a zeleninovým vývarom. Prikryjeme a na miernom plameni dusíme približne 15 minút. Brokolicu rozoberieme na ružičky, olúpaný cesnak pokrájame na plátky, červenú papriku na väčšie kocky. Vložíme do hrnca spolu s nasekanými bylinkami, opatrne premiešame, podľa potreby dolejeme vodu alebo vývar a  spolu dovaríme do mäkka. Po uvarení odstavíme z ohňa a necháme chvíľu odstáť. Podľa chuti dosolíme. Uvarené rizoto dáme do misy a dozdobíme listami červenej repy.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor