MENU
zdravy-zivot

Hotové za 12 minút! Rýchly ČOKOkoláčik len z 2 ingrediencií

Osie hniezda dajte piecť do rúry vyhriatej na 190 °C.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Hotové za 12 minút! Rýchly ČOKOkoláčik len z 2 ingrediencií

Recept na nenáročné a mimoriadne chutné čokoládové koláčiky z lístkového cesta. Vyskúšate?

Príprava tohto receptu vám skutočne nezaberie veľa času, potrebujete naň len 2 ingrediencie: 

  • lístkové cesto
  • lieskovo-orieškový krém

Postup: 

  1. Použite rozvaľkané lístkové cesto, ušetrí vám to čas. Polovicu cesta natrite lieskovo-orieškovou nátierkou, môžete posypať aj nasekanými orieškami. Druhú polovicu cesta preložte cez natretú časť a cesto dobre pritlačte, aby sa časti spojili. 
  2. Potom cesto stočte a pomocou ostrého noža alebo nite odkrojte kolieska, ktoré poukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie. Kolieska pred pečením potrtite mliekom, pri pečení tak získajú zlatohnedú farbu a budú chrumkavejšie. 
  3. Pečieme 10-12 minút pri teplote 220 stupňov. Hotové koláčiky vyberieme z rúry a môžeme posypať nasekanými orieškami či práškovým cukrom.

VIDEOtip

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor