MENU
zdravy-zivot

SUPER zdravé a plné energie: ČOKO guličky bez múky a cukru

Cocoa,Balls,,Chocolate,Balls,Cakes,In,A,Black,Tray,,Sprinkled
Zdravý život

SUPER zdravé a plné energie: ČOKO guličky bez múky a cukru

Čokoládové guličky vám dobijú energiu v akomkoľvek počasí. Chutia ako mini brownies, sú však stopercentne sladené ovocím.

Čokoládové guličky sú prirodzene sladené datľami. Neobsahujú žiadnu pridanú múku ani cukor a napriek tomu chutia fantasticky. Datle majú vysoký obsah vlákniny, takže môžu pomôcť predchádzať zápche.

Potrebujeme: 

 • 1 1/2 šálky vlašských orechov
 • 1 šálka datlí 
 • 1/4 šálky kakaového prášku
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu 
 • 1/4 čajovej lyžičky jemnej soli

Postup: 

Zdroj videa: [email protected]

 1. Vo veľkom kuchynskom robote pomelte vlašské orechy najemno. Keď sú vlašské orechy pomleté, pridajte datle, kakaový prášok, vanilku a soľ. Znova mixujte, kým nevznikne lepkavé, jednotné cesto.
 2. Cesto naberajte polievkovou lyžicou a v rukách vytvarujte guličky, ktoré ukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie. Potom ich dajte do chladničky alebo mrazničky, aby stuhli.
 3. Keď sú guličky na dotyk pevn môžete ich ešte obaliť v kakaovom prášku. 
 4. Guličky môžete skladovať vo vzduchotesnej nádobe v chladničke až 2 týždne alebo v mrazničke 3 mesiace.

Tip: 

 • Ak nemáte doma vlašské orechy, môžete použiť aj iné. Napríklad pekanové orechy či mandle.
 • Datle môžete nahradiť iným sušeným ovocím, napríklad hrozienkami. Aj keď budú chutiť o čosi inak, stále budú veľmi dobré!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma pálenie a svrbenie v intímnych partiách. Stery sú negatívne. Čo to môže byť?

Anamnézu by bolo treba doplniť o čas vzniku či dĺžku trvania ťažkostí a upresniť aj lokalizáciu, či ide o vonkajší genitál – vnútorné pysky, vonkajšie pysky, slabiny, sliznicu pošvy. Lekára bude zaujímať aj to, či je pri ťažkostiach prítomný výtok, prípadne akej farby a zápachu. Dôležité je uviesť, či problémy súvisia s menštruačným cyklom, pohlavným stykom, kúpaním v bazéne, vo vírivke, s ťažkosťami pri močení, so štípaním a s pálením v oblasti močovej rúry, respektíve pri močení alebo po ňom, s tráviacimi ťažkosťami, intoleranciami, hnačkovou stolicou, užívaním nejakých liekov, alergiami, poruchami imunity, depiláciou intímnych partií...

Príčina môže byť zápalová, ale i nezápalová. Potrebné je gynekologické vyšetrenie v čase ťažkostí. Uvádzate, že zápaly a ochorenia prenosné pohlavným stykom ste mali vylúčené, do úvahy preto prichádzajú alergické reakcie. Je vhodné postupne vymeniť mydlo, sprchovací gél, prací prášok, aviváž, toaletný papier. Môže ísť aj o niektoré ochorenia kože, tie by však diagnostikoval dermatológ. Ak sa vylúči všetko uvedené, je možné aplikovať lokálnu liečbu na potlačenie ťažkostí. Keby sa ťažkosti zhoršovali a všetky uvedené príčiny by boli vylúčené, mohli by ste zvážiť aj terapiu laserom.

čítať viac

Čo to znamená, že lieky odvodňujú? Stačí menej piť a nemusím ich užívať?

Lieky na odvodnenie znižujú nadbytočnú vodu, teda retenciu tekutín, v tele tým, že zvyšujú tvorbu moču. Tieto lieky sa užívajú pri viacerých diagnózach, ako je napríklad nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku ochorenia srdca, pečene alebo obličiek, nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku popálenín, pri liečbe vysokého krvného tlaku, ale aj pri iných ochoreniach. Ich účinok nenahradíte obmedzeným príjmom tekutín. Zavodnenie organizmu často sprevádzajú nepríjemné pocity opuchnutých končatín, ťažoby v bruchu alebo iných zdravotných ťažkostí. Nadmerné množstvo vody v sebe držia napríklad ženy pred menštruáciou, v období tehotenstva alebo menopauzy. Ak užívate lieky na odvodnenie, nikdy ich sami nevysadzujte bez predchádzajúcej rady s lekárom. Ak ste takéto lieky doteraz neužívali a máte pocit, že ich potrebujete, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a vylúči iné závažné ochorenia.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor