MENU
zdravy-zivot

SUPER zálievky na šaláty, ktoré im dodajú neodolateľnú chuť

zalievka na salat
Zdravý život

SUPER zálievky na šaláty, ktoré im dodajú neodolateľnú chuť

Vyhýbate sa šalátom, lebo sa vám zdá ich chuť nevýrazná? Zeleninu si stačí niekedy zaliať správnym dresingom. Ich príprava je väčšinou jednoduchá.

Kedy ste si naposledy pochutili na klasickom hlávkovom šaláte? Hoci sa na neho pri mnohých výraznejších listových zeleninách pozabudlo, jeho neutrálna chuť je v kuchyni výhodou. Možno ho totiž dochutiť oveľa výraznejšími zálievkami,  ako napríklad obľúbenú čakanku šalátovú, pri ktorej musíte byť trochu opatrnejší kvôli jej horkastej chuti. Na vymiešanie zálievky či dresingu vám na chate či záhrade môže poslúžiť aj malá fľaštička od džemu so šraubovacím viečkom. Zvyšok zálievky v nej môžete uchovať v chladničke niekoľko dní.

1. Vyskúšajte základ

K najtradičnejším zálievkam, ktorá tvorí základ väčšiny šalátov patrí balzamiková. Na štyri porcie šalátu si ju pripravíte z 1 lyžičky medu, 1 lyžičky dijonskej horčice, 2 lyžičiek balzamikového octu, soli, korenia a 4 lyžičiek olivového oleja. Najskôr zmiešajte med, horčicu, balzamikový ocot so soľou a korením. Až potom pridajte olej a vymiešajte do hladka. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor