MENU
zdravy-zivot

SUPER zálievky na šaláty, ktoré im dodajú neodolateľnú chuť

zalievka na salat
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

SUPER zálievky na šaláty, ktoré im dodajú neodolateľnú chuť

Vyhýbate sa šalátom, lebo sa vám zdá ich chuť nevýrazná? Zeleninu si stačí niekedy zaliať správnym dresingom. Ich príprava je väčšinou jednoduchá.

Kedy ste si naposledy pochutili na klasickom hlávkovom šaláte? Hoci sa na neho pri mnohých výraznejších listových zeleninách pozabudlo, jeho neutrálna chuť je v kuchyni výhodou. Možno ho totiž dochutiť oveľa výraznejšími zálievkami,  ako napríklad obľúbenú čakanku šalátovú, pri ktorej musíte byť trochu opatrnejší kvôli jej horkastej chuti. Na vymiešanie zálievky či dresingu vám na chate či záhrade môže poslúžiť aj malá fľaštička od džemu so šraubovacím viečkom. Zvyšok zálievky v nej môžete uchovať v chladničke niekoľko dní.

1. Vyskúšajte základ

K najtradičnejším zálievkam, ktorá tvorí základ väčšiny šalátov patrí balzamiková. Na štyri porcie šalátu si ju pripravíte z 1 lyžičky medu, 1 lyžičky dijonskej horčice, 2 lyžičiek balzamikového octu, soli, korenia a 4 lyžičiek olivového oleja. Najskôr zmiešajte med, horčicu, balzamikový ocot so soľou a korením. Až potom pridajte olej a vymiešajte do hladka. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor