MENU
zdravy-zivot

RECEPT na bleskovú taliansku klasiku: Mňamózne cestoviny len z 3 ingrediencií

Špagety Cacio e Pepe sú klasikou talianskej kuchyne.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

RECEPT na bleskovú taliansku klasiku: Mňamózne cestoviny len z 3 ingrediencií

Počuli ste už niekedy o cestovinách „cacio e pepe“? Sú absolútnou klasikou a takisto dokonalou ukážkou jednoduchosti talianskej kuchyne.

Talianska kuchyňa je plná bleskových receptov, na ktoré vám budú stačiť zásoby zo špajze. Vyskúšajte výborné a jednoduché cestoviny cacio e pepe. Na ich prípravú potrebujete iba cestoviny, syr a čierne korenie. 

  • 200 g syra
  • clé čierneho korenie podľa chuti
  • 400 g cestovín

Na prípravu je najlepšie použiť tvrdý taliansky syr vyrobený z ovčieho mlieka - Pecorino Romano. 

Postup:

  1. Cestoviny uvarte „al dente“ v osolenej vode a medzitým si rozdrvte čierne korenia a zmiešate ho s nastrúhaným syrom. 
  2. Keď sú cestoviny hotové, dajte si bokom hrnček vody, v ktorej sa varili. 
  3. Cestoviny sceďte a v miske k nim postupne pridávajte vodu, syr a korenie. Dobre premiešavate až sa vám vytvorí pekný krém.

VIDEOtip z kuchyne Zdravia 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor