MENU
zdravy-zivot

Super jednoduchý recept na žemličky z kysnutého cesta, ktoré netreba miesiť!

Čerstvo upečené žemličky budú naozaj skvelé!
Zdravý život

Super jednoduchý recept na žemličky z kysnutého cesta, ktoré netreba miesiť!

Fantastické žemle, ktoré zvládne aj začiatočník. Nepotrebujete žiadny robot, len misu a varechu. A pečiete bez stresu z prekysnutia, cesto na vás počká aj 24 hodín!

Recepty, pri ktorých musíte celé dni dokrmovať kvások a potom sa starať, aby prežil v chladničke do ďalšieho pečenia, sú síce fajn, ale pre začiatočníka alebo toho, kto nemá príliš veľa času, trošku náročné. Perfektné čerstvé žemličky si ale dokážete upiecť aj z obyčajného kysnutého cesta, bez kuchynského robota a bez presného stopovania času, kedy cesto vykysne.

Potrebujete

 • 470 ml studenej vody
 • 1 až 1 a 1/2 ČL soli
 • 1/4 ČL (2 g) sušeného droždia alebo 6 g čerstvého droždia
 • 3 a 1/2 pohára chlebovej múky (1 pohár = 250 ml alebo 130 g)

Postup

 1. Všetky prísady dajte do väčšej misy a pomiešajte opačným koncom varechy.
 2. Misu prekryte fóliou a nechajte položenú na kuchynskej doske. Vrátiť sa k vykysnutému cestu môžete za 8 až 24 hodín, ako sa vám hodí. (Super je večer pripraviť cesto a ráno sa pustiť do pečenia čerstvých žemličiek.)
 3. Cesto v mise opäť premiešajte opačným koncom varechy a premiestnite (vykydnite:) z misy na dobre pomúčenú dosku. Je veľmi lepkavé, nezľaknite sa.
 4. Rozdeľte ho na 8 rovnakých častí, z každej dobre pomúčenými rukami vytvarujte žemličku a položte na plech vystlaný papieroim na pečenie.
 5. Žemle zakryte kuchynskou utierkou a nechajte 30 až 60 minút oddychovať. Možno sa vám budú zdať akési nevykysnuté, ale žiadny strach. "Vstanú" pri pečení.
 6. Rúru vyhrejte na 230 °C a plech zo žemľami dajte na strednú poličku.
 7. Pečte 15 minút.

Dobrú chuť!

Pozrite si prípravu aj na videu!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia