Počas pandémie kovidu sme si zvykli, že pokašliavať je normálne. Po negatívnom výsledku testu sa upokojíme a príznak riešime maximálne voľne dostupnými liekmi z lekárne. Môže to byť však chyba. Kovidom totiž iné vážne ochorenia nevymizli.
Fakt, že sa neoplatí vyčkávať, potvrdzuje pre Nový čas pre ženy aj Darina Tomková, primárka oddelenia pneumológie a ftizeológie z michalovskej nemocnice: „Kašeľ je vo väčšine prípadov sprievodným javom bežných infekcií horných a dolných dýchacích ciest. Ak však trvá dlhšie, viac ako tri týždne, môže sa za ním skrývať i závažnejšie ochorenie – od chlamýdiových a mykoplazmových infekcií cez bronchiálnu astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc až po závažné ochorenie, ako je rakovina pľúc.“
Nenápadný spúšťač
Pľúcne chlamýdie nie sú len okrajový problém niekoľkých ľudí. Podľa odhadov až 70 percent populácie mohlo prekonať chlamýdiovú infekciu bez závažnejších príznakov. Lenže mnohí ani netušia, že ňou prešli.
„Dlhodobý kašeľ sprevádzaný malátnosťoumôže znamenať, že ste sa nakazili pľúcnymi chlamýdiami. Je to ochorenie charakterizované dlhodobým kašľom, celkovou slabosťou, zvýšenou teplotou, ktorá však ani nemusí byť. Pôsobenie infekcie vyvolá zápaly dýchacích ciest, ale môže sa skončiť tiež zápalom pľúc,“ hovorí lekárka Tomková.
Príznaky:
- dlhodobý kašeľ
- chrapot
- strata hlasu
- malátnosť
- únava
- bolesti kĺbov
- časté angíny
- zapálené priedušky
- nechuť do jedla
- zvýšené teploty
Ide o netypické parazity
Pľúcne chlamýdie sú špecifické v tom, že žijú vnútri buniek a parazitujú na nich. To je typické pre vírusy, lenže Chlamydia pneumoniae, ktorá spôsobuje toto ochorenie, je baktéria. „Ide o takzvaný atypický patogén, ktorý má špeciálne vlastnosti a môže prežívať vnútri buniek. Čas prežívania v tele je rôzne dlhý a infekcia sa zväčša prejaví až pri oslabení imunity,“ dopĺňa odborníčka. Tieto mikroorganizmy sa dokážu v tele ukrývať bez toho, aby ste to zistili.