MENU
zdravy-zivot

Pokašliavete? Suchý kašeľ nemusí byť z kovidu, veští aj TÚTO chorobu

Exhausted,Woman,Coughing,And,Drinking,Tea,While,Having,Fever.image,Is
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Pokašliavete? Suchý kašeľ nemusí byť z kovidu, veští aj TÚTO chorobu

Ak kašlete dlhšie ako tri týždne, musíte k lekárovi. Pľúca vám mohla kolonizovať nebezpečná baktéria.

Počas pandémie kovidu sme si zvykli, že pokašliavať je normálne. Po negatívnom výsledku testu sa upokojíme a príznak riešime maximálne voľne dostupnými liekmi z lekárne. Môže to byť však chyba. Kovidom totiž iné vážne ochorenia nevymizli.

Fakt, že sa neoplatí vyčkávať, potvrdzuje pre Nový čas pre ženy aj Darina Tomková, primárka oddelenia pneumológie a ftizeológie z michalovskej nemocnice: „Kašeľ je vo väčšine prípadov sprievodným javom bežných infekcií horných a dolných dýchacích ciest. Ak však trvá dlhšie, viac ako tri týždne, môže sa za ním skrývať i závažnejšie ochorenie – od chlamýdiových a mykoplazmových infekcií cez bronchiálnu astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc až po závažné ochorenie, ako je rakovina pľúc.

Nenápadný spúšťač

Pľúcne chlamýdie nie sú len okrajový problém niekoľkých ľudí. Podľa odhadov až 70 percent populácie mohlo prekonať chlamýdiovú infekciu bez závažnejších príznakov. Lenže mnohí ani netušia, že ňou prešli. 

Dlhodobý kašeľ sprevádzaný malátnosťoumôže znamenať, že ste sa nakazili pľúcnymi chlamýdiami. Je to ochorenie charakterizované dlhodobým kašľom, celkovou slabosťou, zvýšenou teplotou, ktorá však ani nemusí byť. Pôsobenie infekcie vyvolá zápaly dýchacích ciest, ale môže sa skončiť tiež zápalom pľúc,“ hovorí lekárka Tomková.

Príznaky:

  • dlhodobý kašeľ
  • chrapot
  • strata hlasu
  • malátnosť
  • únava
  • bolesti kĺbov
  • časté angíny
  • zapálené priedušky
  • nechuť do jedla
  • zvýšené teploty

Ide o netypické parazity

Pľúcne chlamýdie sú špecifické v tom, že žijú vnútri buniek a parazitujú na nich. To je typické pre vírusy, lenže Chlamydia pneumoniae, ktorá spôsobuje toto ochorenie, je baktéria. „Ide o takzvaný atypický patogén, ktorý má špeciálne vlastnosti a môže prežívať vnútri buniek. Čas prežívania v tele je rôzne dlhý a infekcia sa zväčša prejaví až pri oslabení imunity,“ dopĺňa odborníčka. Tieto mikroorganizmy sa dokážu v tele ukrývať bez toho, aby ste to zistili.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor