MENU
zdravy-zivot

Pokašliavete? Suchý kašeľ nemusí byť z kovidu, veští aj TÚTO chorobu

Exhausted,Woman,Coughing,And,Drinking,Tea,While,Having,Fever.image,Is

Súvisiace témy

Zdravý život

Pokašliavete? Suchý kašeľ nemusí byť z kovidu, veští aj TÚTO chorobu

Ak kašlete dlhšie ako tri týždne, musíte k lekárovi. Pľúca vám mohla kolonizovať nebezpečná baktéria.

Počas pandémie kovidu sme si zvykli, že pokašliavať je normálne. Po negatívnom výsledku testu sa upokojíme a príznak riešime maximálne voľne dostupnými liekmi z lekárne. Môže to byť však chyba. Kovidom totiž iné vážne ochorenia nevymizli.

Fakt, že sa neoplatí vyčkávať, potvrdzuje pre Nový čas pre ženy aj Darina Tomková, primárka oddelenia pneumológie a ftizeológie z michalovskej nemocnice: „Kašeľ je vo väčšine prípadov sprievodným javom bežných infekcií horných a dolných dýchacích ciest. Ak však trvá dlhšie, viac ako tri týždne, môže sa za ním skrývať i závažnejšie ochorenie – od chlamýdiových a mykoplazmových infekcií cez bronchiálnu astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc až po závažné ochorenie, ako je rakovina pľúc.

Nenápadný spúšťač

Pľúcne chlamýdie nie sú len okrajový problém niekoľkých ľudí. Podľa odhadov až 70 percent populácie mohlo prekonať chlamýdiovú infekciu bez závažnejších príznakov. Lenže mnohí ani netušia, že ňou prešli. 

Dlhodobý kašeľ sprevádzaný malátnosťoumôže znamenať, že ste sa nakazili pľúcnymi chlamýdiami. Je to ochorenie charakterizované dlhodobým kašľom, celkovou slabosťou, zvýšenou teplotou, ktorá však ani nemusí byť. Pôsobenie infekcie vyvolá zápaly dýchacích ciest, ale môže sa skončiť tiež zápalom pľúc,“ hovorí lekárka Tomková.

Príznaky:

  • dlhodobý kašeľ
  • chrapot
  • strata hlasu
  • malátnosť
  • únava
  • bolesti kĺbov
  • časté angíny
  • zapálené priedušky
  • nechuť do jedla
  • zvýšené teploty

Ide o netypické parazity

Pľúcne chlamýdie sú špecifické v tom, že žijú vnútri buniek a parazitujú na nich. To je typické pre vírusy, lenže Chlamydia pneumoniae, ktorá spôsobuje toto ochorenie, je baktéria. „Ide o takzvaný atypický patogén, ktorý má špeciálne vlastnosti a môže prežívať vnútri buniek. Čas prežívania v tele je rôzne dlhý a infekcia sa zväčša prejaví až pri oslabení imunity,“ dopĺňa odborníčka. Tieto mikroorganizmy sa dokážu v tele ukrývať bez toho, aby ste to zistili.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor