MENU
zdravy-zivot

Suché ruky a svrbenie ako signály vážnych ochorení. Pred čím varujú?

Máte suché ruky, ktoré nepríjemne svrbia? Pred čím varujú?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Suché ruky a svrbenie ako signály vážnych ochorení. Pred čím varujú?

Mnohých trápi svrbenie rúk rozširujúce sa až k prstom. Na vine býva suchá pokožka. Čím ruky premastiť? Čo robiť, ak ide o vážnejší problém?

Svrbenie rúk je symptóm, ktorý môže byť spôsobený mnohými rôznymi faktormi. Niektoré sú bežné, zatiaľ čo iné vyžadujú lekársku pomoc. Čo ešte zvládnete sami a kedy už by ste sa mali obrátiť na odborníka?

Ruky sú jednými z najzraniteľnejších častí tela, pretože prichádzajú do styku so všetkým, čo vás obklopuje. Sú náchylné na rôzne podráždenia a alergie. 

Suchá koža

V chladnejšom počasí môže pokožke chýbať hydratácia, ruky sa stávajú podráždenými a strácajú prirodzenú ochrannú bariéru. Dôsledkom toho pokožka môže praskať a nepríjemne svrbieť. Úľavu môžu priniesť hlavne výživné krémy, napríklad s obsahom harmančeka či bambuckého masla.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor