MENU
zdravy-zivot

Suché lakte či ruky. Čo vám pomôže zjemniť pokožku?

Najmä po zimných mesiacoch môžu byť lakte nadmerne vysušené.
Zdravý život

Suché lakte či ruky. Čo vám pomôže zjemniť pokožku?

Na miestach, ktoré ustavične ohýbate je pokožka prirodzene suchšia. Rukám dá zase zabrať zvýšená hygiena a dezinfekcia.

Lakte sú prirodzene náchylnejšie na vysušovanie. Počet mazových žliaz je na týchto miestach znížený a počas celého dňa sú namáhané opakovaným dráždením. Za všetkým sa skrýva ich ohýbanie a trenie o oblečenie.

Ktoré oleje sú ideálne?

Aby nebola pokožka na lakťoch výrazne zhrubnutá, môžete si ich jedenkrát do týždne jemne premasírovať peelingom a potom následne nakrémovať. Práve pravidelné premasťovanie je jediná cesta, ako si skúšané miesta udržať vo forme. Počítajte s tým, že vekom sa vysušovanie nielen lakťov a kolien, ale i celej pokožky zhoršuje. Skrýva sa za tým prirodzený úbytok mazových žliaz. Ak ste v dvadsiatke nemali žiadne problémy, po štyridsiatke vás môže začať pokožka výraznejšie svrbieť. Vhodné sú prípravky s obsahom rozličných olejov, napríklad jojobovým, mandľovým, konopným či olivovým. Sú bohaté na kyselinu linolovú, ktorá sa prirodzene nachádza v pokožke. Väčšina olejov má nielen zvlhčujúci, ale i vyživujúci účinok. Sú bohaté najmä na vitamíny E a A. Pomôcť vám môže aj bambucké alebo kakaové maslo.

Skúšané ruky

V súčasnosti sú asi najskúšanejšou časťou tela ruky. Vysušuje ich pravidelná dezinfekcia a častejšie dôkladné umývanie. Pred vysušovaním ich ochráni mastný krém. Ideálna je jeho aplikácia po každom umytí a dôkladnom vysušení, ale i po dezinfekcii. Obnoví kožnú bariéru a zabráni prenikaniu alergénov. „V prípade suchej a citlivej pokožky je nutné obmedziť používanie dezinfekčných prostriedkov na nevyhnutné minimum,“ radí dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. „Ak sa vám začnú tvoriť na pokožke rúk praskliny, znížte aj umývanie na najnižšie možné minimum. Používajte len hypoalergénne produkty, ktoré sú určené na umývanie rúk so suchou a citlivou pokožkou. Na noc sú vhodné zábaly s použitím mastného krému v hrubšej vrstve. Použiť môžete aj bavlnené rukavice.“

Pomôže aj strava

Ideálnou prevenciou vysušovania pokožky je pitný režim. Platí stále rovnaké pravidlo, ideálna je voda, minerálky, čaje i riedené ovocné šťavy. Všetko podporte pestrou stravou. Na tanieri by vám nemal chýbať najmä biotín. Pokožka si vďaka nemu udrží pružnosť. Ideálnym zdrojom tohto vitamínu sú napríklad vlašské orechy. Pozor si dávajte aj na pravidelný príjem vitamínov C, A a E. Vhodné sú i rastlinné pigmenty, ako karotenoidy, nachádzajú sa najmä v mrkve či paradajkách, a polyfenoly, ktoré nájdete v zelenom čaji, ale i flavonoidy. Minimalizujte alkohol a tabu by mali byť aj cigarety, podporujú vysušovanie pokožky.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor